Një ngjarje e pazakontë është shënuar në aeroportin e Ben-Gurion në Izrael, ku një çift kanë braktisur fëmijën e tyre pasi nuk kishin biletë për të.

Të dy prindërve me pasaporta vlege u janë vënë prangat para se të hipnin në avionin për të shkuar në Bruksel, me akzuën e braktisjes së fëmijës.

Çifti mbërriti në aeroportin e Tel Avivit të martën me pasaporta belge dhe bileta për një fluturim të Ryanair në kryeqytetin belg, por nuk kishin një kartë imbarkimi për fëmijën e tyre.

Kur u tha nga stafi i aeroportit se nuk mund të hipnin pa blerë një biletë të veçantë, ata thjesht e lanë fëmijën në karrigen e saj në tavolinën e kontrollit dhe vazhduan të niseshin për në terminalin e sigurisë.

Videoja tronditëse tregoi momentin kur stafi i mërzitur i aeroportit vuri re karrocën e vetme dhe tërhoqi një batanije, duke ekspozuar foshnjën e braktisur aty.

Stafi në kontrollin e sigurisë refuzoi ta lejonte çiftin të kalonte, duke i detyruar ata të ktheheshin për të marrë foshnjën përpara se të telefononin policinë që zbriti në Terminalin 1 dhe i arrestoi menjëherë.

Cifti u dërgua për t’u marrë në pyetje. Menaxheri i Ryanair tha për Jerusalem Post: “Nuk kemi parë kurrë diçka të tillë. Nuk mund ta besonim atë që po shihnim.’

Sipas Ryanair, njerëzit që udhëtojnë me një foshnjë mund të paguajnë rreth 25 £ për një vend prehër ose mund të blejnë një vend të veçantë për fëmijën me një tarifë standarde për të rriturit.

Autoriteti i Aeroportit të Izraelit lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë, duke shpjeguar se çifti kishte mbërritur me vonesë për fluturimin e tyre dhe e kishte lënë foshnjën në tavolinën e kontrollit në një përpjekje për të kaluar në kohë sigurinë.