Sot në Kosovë zhvillohet seanca gjyqësore ndaj bashkëshortit të Liridona Ademajt, Naim Murseli, i dyshuar për organizimin e vrasjes së saj si dhe dy autoreve te dyshuar Granit Plava dhe Kushtrim Kokallës.

Pas përfundimit të seancës, gjykatësi i procedurës paraprake pritet të caktojë nga një muaj paraburgim për të dyshuarit.

Ende nuk dihet nëse seanca do të jetë e hapur për mediat.

Ngjarja e rëndë e ndodhur më 29 nëntor ka ngjallur reagime të shumta nga institucionet e shoqëria civile.

Liridona Murseli, 30-vjeçare, është vrarë të mërkurën, më 29 nëntor, në rrugën “Dalip Alshiqi” në Prishtinë.

Fillimisht, Policia e Kosovës, e ka raportuar rastin si “grabitje me pasoja të vrasjes”.

Dy ditë më vonë, më 1 dhjetor, Policia ka njoftuar për arrestimin e bashkëshortit dhe dy personave të tjerë, si të dyshuar për vrasjen.