Prokuroria publike e Itzehoe ka ngritur akuza kundër vrasësit të dyshuar Qerim D. 17 vjec. Ka dyshime edhe sot e kësaj dite se shqiptari i mitur ka vrarë dikë.

Më 25 nëntor, Reols Hysneli 27 vjec, u gjet i ekzekutuar në një pyll në Kaltenkirchen (Schleswig-Holstein). 17-vjeçari më vonë u dorëzua në polici në prani të avokatit të tij dhe rrëfeu: “Unë kam vrarë një person, është pranë “Holsten Therme”.

Në vendin ku është gjetur trupi, Qerim D. nuk i ka treguar policisë se ku ishte i vdekuri. Një qen nuhatës gjeti 27-vjeçarin që u qëllua. Asnjë gjurmë ADN-je nuk u gjet tek D.

Megjithatë, prokurori i lartë publik Peter Müller-Rakow, bazuar në faktet aktuale, thekson: “Ky rrëfim është verifikuar përmes hetimeve të gjera, të cilat i referohen vendit të krimit si dhe bartësve të provave”. D. akuzohet për vrasje nga pakujdesia. “Ai thuhet se ka vrarë një 27-vjeçar në një bar shisha me një të shtënë nga një pistoletë më 21 ose 22 nëntor,” tha Müller-Rakow.

Por prokurorët kanë shqetësime serioze se Qerim D. nuk ka atë moshë që pretendon. Prokurori i lartë publik: “Sipas raportit të porositur, ai duhet të jetë së paku 18 vjeç.” Në krimin e organizuar, shpesh dërgohen njerëz më të rinj dhe ndoshta të pafajshëm, sepse dënimi për ta është dukshëm më i ulët.

Sipas informacioneve të BILD, Qerim D. ka ardhur nga Britania e Madhe rreth dy javë para vrasjes me armë zjarri. 17-vjeçari jetonte atje në lindje të Londrës dhe ndoqi një shkollë private.

Prokuroria ka në shënjestër deri në katër persona të tjerë të cilët dyshohen edhe për vrasjen e 27-vjeçarit. Sipas informacioneve të BILD, thuhet se është tregtari i ndërtimit dhe makinave Ferhat K. 30 vjec nga Uetersen dhe punëtori i rastësishëm Selami C. 60 vjec nga Hamburgu. Me siguri të dy kanë shkuar në Turqi. Policia është në kërkim të tyre dhe dy personave të tjerë.

Hetuesit kanë rënë në gjurmët e të dyshuarit të parë, Ferhat K., përmes materialit folie me të cilin autorët e kanë mbështjellë trupin dhe e kanë vendosur në pyllin e saunës. K. e kishte paguar me kartën e tij Visa në një dyqan harduerësh. Gjatë kontrollit të shitjeve në dyqan doli emri i tij, të cilin hetuesit e dinin tashmë nga bisedat e përgjuara.

Në një degë “Douglas” aty pranë, K. dhe bashkëpunëtori i tij C. bënin pazar secili me një kartë avantazhi të personalizuar (kartë bonus për zbritje). Dëshmitarët okularë mundën të konfirmonin në polici se të dy po udhëtonin së bashku, kështu e morën emrin e shokut të kartës së bonusit.

Prokurori i lartë publik Müller-Rakow: “Në lidhje me këtë krim, hetimet janë duke vazhduar kundër të dyshuarve të tjerë”.

Tema është nëse, në çfarë forme dhe në çfarë përbërje personeli janë përfshirë këta të akuzuar në ekzekutimin e krimit./BILD/