Një mori lojtarësh më të shpejtë të futbollit kanë zbritur në Gjermani për Europianin, që zhvillohet këtë muaj dhe sot është zbuluar sprinteri më i mirë mes tyre.

Çuditërisht, si Kylian Mbappe ashtu edhe Kyle Ëalker nuk janë në “top 10”, pavarësisht se dyshja ishin të jashtëzakonshëm sezonin e kaluar.

Në vend të kësaj, një qendërmbrojtës ka zënë vendin e parë, duke detyruar disa sulmues të shpejtë të vendosen për vende më poshtë në renditje.

Mbi ta janë edhe emra të tjerë që do t’ju befasojnë.

10 lojtarët më të shpejtë në Euro 2024:

10. Illia Zabarnyi (Ukrainë) – 36.6 km/h

9 – Mykhailo Mudryk (Ukrainë) – 36.63 km/h

8 – Amadou Onana (Belgjikë) – 36.65 km/h

7 – Karim Adeyemi (Gjermani) – 36.65 km/h

6 – Anthony Gordon (Angli) – 36.68 km/h

5 – Antonio Rudiger (Gjermani) – 36.7 km/h

4 – Dominik Szoboszlai (Hungari) – 36.76 km/h

3 – Jakub Moder (Poloni) – 36.84 km/h

2 – Pedro Neto (Portugali) – 36.86 km/h

1 – Micky van de Ven (Holandë) – 37.38 km/h