Të paktën 15 persona humbën jetën dhe 44 të tjerë u plagosën në një zjarr që shpërtheu të premten në një kompleks banimi në qytetin lindor të Kinës Nanjing.

Zjarri ka nisur në orën 04:39 të mëngjesit të së premtes dhe për shuarjen e tij janë mobilizuar forca të forta zjarrfikëse me 25 automjete. Në pamjet që u bënë publike në rrjetet sociale kineze shihet një godinë shumëkatëshe që i është dorëzuar flakëve dhe tymit të dendur që ngrihet në qiell.

Shkaqet e zjarrit janë duke u hetuar, por autoritetet vlerësojnë se ka nisur në një vend ku ka pasur dyrrota elektrike.

Në një konferencë për shtyp që dha kryetari i bashkisë së metropolit kinez, Chen Zhichang, shprehu ngushëllimet e tij për familjet e viktimave.

Muajin e kaluar, 39 persona humbën jetën në një zjarr në një dyqan në provincën Jiangxi të Kinës qendrore.