Dusan Vlahovic përfundimisht është lider i Juventusit në repartin e sulmit. Dopieta në Lecce e lejoi atë të arrinte në kuotën e 11 golave, dhe për të katërtin vit radhazi në Serie A ai arrin të shënoj mbi 10 gola.

Serbi ka grumbulluar 6 gola dhe 1 asistim në 5 takimet e fundit. Me dhimbjen e ijeve tani pas tij, ai është bërë njeriu mbi të cilin bardhezinjtë mund të mbështeten, pa të cilin Max Allegri duket se nuk mund të bëjë më.

Kjo është edhe arsyeja pse kompania tashmë po mendon për zgjatjen e kontratës së tij, e cila skadon në vitin 2026.

Për momentin nuk ka nxitim, por drejtuesit e Juventusit dhe agjenti i lojtarit, Darko Ristic, kanë nisur tashmë kontaktet fillestare për të diskutuar kushtet e një marrëveshjeje të re të mundshme.

Sipas La Gazzetta dello Sport, objektivi i klubit nuk është vetëm të sigurojë lojtarin, por edhe të ulë kostot e amortizimit, duke pasur parasysh se ai fiton 7 milionë euro neto në sezon dhe është paga më e lartë në skuadër dhe nuk ka gjasa që ajo do të rishikohet.

Me pak fjalë, forcimi i martesës do të ndihmonte për ta bërë atë më të qëndrueshme për arkat e klubit.

Perspektiva më konkrete është ajo e një rinovimit të kontratës deri në vitin 2027, por nuk mund të përjashtohet që mund të shkojmë edhe më tej, deri në vitin 2028.

Në këtë mënyrë, edhe në rast të një transferimi, një perspektivë mjaft e largët për momentin, do të të garantohet një thyerje rekord fitimi, i cili potencialisht mund të prekë ose tejkalojë shifrat treshifrore.

Ndërkohë, Allegri shijon paraqitjet e tij dhe vazhdon vrapimin në krye të klasifikimit. Përballja direkte në San Siro kundër Interit do të jetë skena ideale për Vlahovic në versionin 2024 dhe sfida ballë për ballë mes tij dhe Lautaros do të jetë një nga ndeshjet më intriguese të kampionatit.