Nxënësi nga Durrësi fiton olimpiadën mbarëkombëtare të matematikës (FOTO & VIDEO)

Postuar: 20/05/2018 - 11:51

   Në Olimpiadën mbarëkombëtare të matematikës, që sapo ka përfunduar në qytetin e Beratit nxënësi durrsak Tedi Kallço është shpallur fitues me 97 pikë nga 100 të mundshme, duke u renditur i pari për klasat e 8-ta.

Në ceremoninë e rastit ka marrë pjesë Presidenti i Republikës Ilir Meta, i cili e ka uruar talentin e matematikës në Durrës për këtë sukses të rëndësishëm.

Tedi Kallço është vëllai i kampionit të të gjitha olimpiadave kombëtare dhe medalisti i medaljes së bronxtë në olimpiadën botërore Gledi Kallço, i cili aktualisht studion në Institutin Amerikan të Teknologjisë në Massachusetts.

Fituesi aktual i olimpiadës mbarëkombëtare të matematikës Tedi Kallço është nxënës në shkollën "Vinçens Prendushi" në Durrës.

Në olimpiadën mbarëkombëtare të matematikës morën pjesë 150 nxënës nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia.

Për klasat e 9-ta, medalje ari mori Johana Bendaj nga Berati me 99 nga 100 pikë dhe për klasat e 7-ta Mateo Velaj nga Vlora. 

Olimpiada e matematikës u organizua nga Shoqata e Matematikës e Klubit Paskal në Maqedoni.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe ajo e Brendshme kanë përgatitur një udhëzim të përbashkët mbi kufizimet e qarkullimit të

   Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, gjatë takimit të KE-së me Ministrat e Brendshëm të Ballkanit Perëndimor, u shpreh se përgjigja e v

   Ditën e mërkurë, maturantët do të japin provimin e fundit të Maturës Shtetërore, atë me zgjedhje, duke i dhënë fund kështu rrugëtimit

   3 protestuesit e fundit që mbaheshin në burg pas tubimit kundër vendosjes së tarifës së kalimit në rrugën e Kombit janë liruar gjatë d

   Pavarësisht nismës së marrë nga ana e qeverisë për largimin e qeseve plastike nga përdorimi, qytetarët në Durrës vijojnë t’i përdorin

Gjatë mesditës së sotme u raportua rrëmbimi i një gazetareje të Radio Televizionit Shqiptar në Prishtinë.

35 të rinj nga 12 vende të ndryshme europiane në zyrën rajonale të punësimit.

Aksidentet kohët e fundit, ku të plagosur ose viktima kanë qenë këmbësorët ka bërë që policia të marrë një sërë masash, duke gjobitur me

Mbikalimet ofrojnë lehtësi dhe siguri në qarkullimin e këmbësorëve, por ka raste kur ndërtimi i tyre është bërë larg standardeve të duhur

Një shumë financiare prej 100 mijë euro besohet se është paguar për të krijuar audio-përgjimin e rremë mes dëshmitarit X, Albert Veliu dh