Arrestohen 10 ekstremistë të djathtë në Francë, përgatisnin sulme kundër myslimanëve

Postuar: 25/06/2018 - 12:34

Dhjetë persona të ekstremit të djathtë francez u arrestuan mbrëmë në Paris me akuzën për veprime të dhunshme kundër fesë myslimane, sipas burimeve të hetimit.

Të 10 personat janë arrestuar në rajone të ndryshme, mes të cilave edhe nga ishulli i Korsikës. Të dyshuarit kishin në “plan për të kryer veprime të dhunshme që synonte njerëzit e besimit mysliman”, tha një burim i afërt me hetimin.

Dyshohet se shefi i kësaj organizate ishte një punonjës policie në pension dhe pjesëtarët e këtij grupi ishin të moshës midis 32-69 vjeç.

Një burim tjetër tha se banda po kërkonte të godiste "njerëz të lidhur me islamin radikal". Franca është goditur nga një varg sulmesh ekstremiste që nga fillimi i vitit 2015, shpesh nga njerëz të cilët janë radikalizuar ose pretendojnë se kanë vepruar në emër të Daeshit.

Më shumë se 240 njerëz janë vrarë në sulme, duke përfshirë 130 të cilët kanë humbur jetën në një valë shpërthimesh dhe të shtënave kryesisht në netët e Parisit në nëntor 2015.

Të dyshuarit u monitoruan nga agjencia e inteligjencës DGSI e Francës, e cila kapi mesazhet që tregonin se po kërkonin të blinin armë, thanë burimet.

Franca është shtëpia e rreth 5.7 milionë myslimanëve ose pothuajse nëntë për qind e popullsisë, sipas një raporti nga instituti hulumtues me qendër në SHBA në fund të vitit të kaluar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia britanike beson se ka identifikuar autorët e dyshuar të sulmit me agjentë nervorë ndaj ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe vajzës

Një 20-vjeçar britanik u shpall fajtor nga gjykata e Old Baileyt, për planifikim të një sulmi për të vrarë kryeministren Theresa May.

Një incident i rëndë ka ndodhur në Sichuan në jug perëndim të Kinës, ku një makinë është goditur nga një gur gjigant, i cili u shkëput ng

   Ish-diplomati amerikan Mitchell Reiss ka diskutuar historinë e tij me grupin e Rezistencës Iraniane, Organizata Muxhahedine e Popullit

Tre persona humbën jetën dhe 50 kanë mbetur të bllokuar, pas shembjes së dy ndërtesave në Nju Dehlit në Indi.

Në plazhin e New Jerseyt në SHBA ka ndodhur një prej incidenteve më të pazakonta ndonjëherë. Gjithçka ndodhi sa hap e mbyll sytë.

Këto janë momentet e një fenomeni të pazakontë, një “mini-tsunami” që goditi brigjet e ishujve të famshëm turistikë spanjollë të Majorkës

   Bashkimi Europian dhe Japonia firmosen njërën prej marrëveshjeve më të mëdha të tregtisë në botë, e cila do të mbuloje gati një të tre

   Raportohet viktima e parë nga cunami që goditi plazhet e Majorkës dhe Menorkës këtë të martë duke shkaktuar panik në një nga vendet më

   “Bombë uji” mbi qytetin e Romës. Stuhia e fuqishme ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në shumë zona të qytetit.