Holanda bllokon bullgarët: Jo pjesë e zonës Shengen

Postuar: 09/02/2018 - 07:57

Kryeministri holandez Mark Rutte ka bllokuar ambicien e Bullgarisë për t’u bashkuar me zonën Shengen. Në Sofje, në krah të homologut Borisov Rute tha se Bullgarisë i duhet më shumë punë për të përmbushur kriteret për t’u bashkuar po ashtu me Eurozonën.

Mediat botërore e konsiderojnë këtë një dush të ftohtë ndaj shtetit që drejton këto gjashtë muaj presidencën e BE-së.

Bullgaria dhe Rumania, të cilat u bashkuan me Bashkimin Europian në vitin 2007, iu dhanë “dritën e gjelbër” nga Komisioni për t’u bashkuar me hapësirën pa kufij të Shengenit në vitin 2010.

Megjithatë, këtë vendim e mbajnë të bllokuar nga Franca, Gjermania dhe Holanda. Pas deklaratës së Kryeministrit holandez ka replikuar ashpër ish-ministri i Jashtëm bullgar Solomon që i ka sugjeruar Borisovit të pengojë Mark Rutte të bëhet presidenti i ardhshëm i Këshillit Europian në vend te Donald Tusk në fund të vitit 2019. /Klan Plus/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Gjatë ditës së sotme, presidenti amerikan Donald Trump ka anuluar takimin me Kim Jong-Un që pritej të zhvillohej me 12 qershor.

   Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshirojnë të forcojnë partneritetin me vendet e Ballkanit në luftën kundër ekstremizmit dhe krimit të

   Pas bërjes publike të letrës dërguar liderit të Koresë së Veriut për anulimin e takimit të programuar më 12 qershor në Singapor, Donal

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump nuk do të takohet me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un muajin e ardhshëm në atë që ishte cilë

Një mbështetës i organizatës terroriste të ashtuquajtur Shteti Islamik, ka deklaruar se Prince George do të jetë në shënjestër të sulmeve

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës rreth orës 23:20 në Torino të Italisë, ku treni i linjës Torino- Ivrea është përpl

   Qindra persona kanë humbur jetën në Pakistan, si pasojë e valës së të nxehtit që ka përfshirë vendin.

   Avokati personal i Donald Trump, Michael Cohen, është paguar në mënyrë të fshehtë me 400.000 dollarë për të rregulluar një takim mes P

   Katër raketa balistike janë lëshuar nga Rusia në Detin e Bardhë, duke qenë rasti i parë që prej Luftës së Ftohtë, që katër raketa lësh