Vdes në rrethana misterioze gazetari investigativ

Postuar: 17/04/2018 - 12:07

Një gazetar investigativ rus, i cili kishte shkruar për vdekjen e mercenarëve në Siri, ka vdekur në spital pasi ka rënë nga kati i pestë ku banonte.  

Sipas asaj që shkruan BBC, Maxim Borodin u gjet i plagosur rëndë nga fqinjët në Jekaterinburg dhe u dërgua në spital, ku më vonë vdiq.

Zyrtarët lokalë thanë se nuk u gjet asnjë shënim vetëvrasës, por incidenti nuk ka gjasa të jetë me natyrë kriminale.

Megjithatë, një mik i tij zbuloi se Borodin kishe thënë se banesa e tij kishte qenë e rrethuar nga agjentë të sigurisë një ditë më parë.

Vyacheslav Bashkov e përshkroi Borodin si një “gazetar parimor dhe të ndershëm” dhe tha se Borodin e kishte kontaktuar atë në orën pesë të mëngjesit më 11 prill duke thënë se kishte “dikë me armë në ballkon e tij dhe njerëz me maska te shkallët”.

Borodini kishte kërkuar një avokat, shpjegoi ai, edhe pse më vonë e telefonoi përsëri duke thënë se ai kishte gabuar dhe se agjentët e sigurisë kishin marrë pjesë në një lloj stërvitjeje.

Pasi u gjet i plagosur rëndë në oborrin e ndërtesës të enjten, autoritetet rajonale thanë se dera e banesës së tij ishte mbyllur nga brenda, duke treguar se askush tjetër nuk kishte hyrë ose kishte dalë nga banesa.

Kryeredaktorja e Novy Den, ku punoi Borodin para se të vdiste, tha se ajo nuk mund të përjashtonte se bëhej fjalë për një krim, duke shtuar se nuk kishte asnjë arsye për ta vrarë veten.

Harlem Désir përfaqësues i organizatës ndërkombëtare të monitorimit OSBE tha se vdekja ishte seriozisht shqetësuese dhe bëri thirrje për një hetim tërësor./tvklan.al 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në një restorant në qytetin Nashville në shtetin amerikan Tenesi, ku 5 persona mbetën të vrarë dhe

Të paktën 36 persona kanë humbur jetën pasi një autobus me turistë u rrëzua në Korenë e Veriut.

Një deklaratë e këshilltarit të Presidentit Erdogan, Yigit Bulut, mbi një luftë të mundshme mes Greqisë dhe Turqisë ka marrë vëmendje të

Autori i dyshuar i sulmit terrorist në Paris në vitin 2015, Salah Abdeslam është shpallur fajtor për vrasje në tentativë pas një sulmi në

   Duke përfituar nga fakti që së bashku me bashkëshorten kishin shkuar në Romë, për të marrë pjesë në një meshë që Papa ka kryer me përf

   Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban po përballet me protesta që pas fitores së tij rreth tre javë më parë.

   Japonezja, Nabi Tajima e cila është vërtet dekania njerëzimit, vdiq dje në moshën 117-vjeçare, njoftoi sot një zyrtar lokal japonez.

   Një gazetar nga Nikaragua ka gjetur vdekjen pasi është goditur nga një plumb, ndërsa ishte duke realizuar një lidhje live në Facebook,

   Në prag të zgjedhjeve të parakohshme që shpalli para disa ditësh, presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan, gjatë një interviste që është

   Një avion me 139 persona në bord ishte në prag të tragjedisë teksa dështoi në ngritje, duke dalë nga pista.