Shpërthen mina, 5 të plagosur në minierë, 3 në gjendje të rëndë

Postuar: 22/02/2018 - 09:39

Pesë minatorë kanë mbetur të plagosur në minierën e Shëngjunit në Klos. Burime zyrtare të policisë thonë se punonjësit kanë rënë në kontakt me një minë, që ka shpërthyer. Tre prej punëtorëve janë në gjendje të rëndë dhe janë transportuar drejt Tiranës.

Informacioni paraprak i policisë së Dibrës:

Më datë 22.02.2018, rreth orës 01-00 , në  galerinë e minierës me hyrje në fshatin Shëngjun, Klos, dhe me drejtim nga qyteti i Bulqizës, gjatë punës janë dëmtuar 5 punëtorë.

Menjëherë është ngritur grupi hetimor ku nga verifikimet paraprake kanë konstatuar se:

Grupi i punëtorëve i ndërtimit të minierës në tranverbangun e minierës gjatë punës, dy prej tyre kanë rënë në kontakt me një minë të pa plasur, e cila ka shpërthyer dhe për pasojë janë dëmtuar edhe tre punëtorët e tjerë që ndodheshin në këtë front.

Të dëmtuarit janë :

Q.L, 49 vjeç

SH.L, 32 vjeç,

R.S,  57 vjeç, (janë dërguar për ndihmë më të specializuar drejt Tiranës,)

K.M, 31 vjeç,

B.H, 28  vjeç, po marrin ndihmë mjekësore në spitalin e Burrelit dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Në ndihmë të grupit hetimor kanë shkuar ekspertët e RISHMIT, për të vijuar hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Tiranës ka dënuar me një vit e shtatë muaj burg një ish-inspektor të Policisë së Shtetit, pasi ka ndihmuar një të kërkuar për v

Policia italiane ka zbuluar planin e një 31-vjeçareje shqiptare e cila kishte vendosur t’i shiste fëmijën që po sillte në jetë, për 70 mi

Tre persona të moshës 30, 18 dhe 25 vjeç janë konfliktuar me njëri-tjetrin ditën e djeshme në Durrës.

Një sherr mes dy të rinjsh në Durrës ka agravuar në përdorimin e dorezave të hekurit.

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Milot, ku nga të dhënat e para dyshohet për 6 persona të plagosur.

Shkak për vrasjen në tregun e Milotit është bërë xhelozia e viktimës ndaj të shoqes.

Treni i linjës Lushnje-Rrogozhinë ka përplasur një automjet, por fatmirësisht pa pasoja në njerëz.

Përleshje me armë në Athinë. Ngjarja ka ndodhur në zonën Peristeri pas një sherri midis dy grupeve të përbërë nga shqiptarë dhe rusë.

Policia e Durrësit ka nisur procedim penal për një 57-vjeçar pasi gjatë kontrollit në banesë iu gjet armë zjarri pa leje.

Policia ka nisur hetimet për një shtetas të huaj, të cilit i janë gjetur në bagazhe gjatë kontrollit në port, tre pistoleta trofe lufte.