Çelet në UAMD ekspozita "Në gjurmët e Gjergj Kastriot – Skënderbeut" (VIDEO)

Postuar: 17/01/2018 - 16:39

Më datë 17 janar 2018, u çel në ambientet e bibliotekës së Kampusit të Ri të UAMD-së, Ekspozita ‘Në gjurmët e Gjergj Kastriot - Skënderbeut’. Ndryshe nga ekspozitat e mëparshme, këtë herë UAMD kishte menduar diçka më konceptuale, më interaktive dhe sigurisht më grishëse.

Ekspozita ishte konceptuar në dy anët e një prej ambienteve të bibliotekës, ku në njërën anë qëndronte një instalacion, i cili ishte konceptuar nga një tel i zakonshëm, ku gratë ndejnë rrobat çdo ditë, dhe veshje ‘të varura jo rastësisht në telin e ‘galerisë’.

Në secilën prej veshjeve, ishte stampuar një nga shprehjet e heroit tonë, që i ka përdorur për të udhëhequr betejat apo si mjet komunikimi. E duke ngritur një paralelizëm me studentët – mësuesit e ardhshëm të fëmijëve tanë, të udhëhequr nga fryma e punës, e respektit dhe dashurisë, të çojnë përpara vlerat e veta individuale, e të gjithë së bashku të udhëheqim një shoqëri më të mirë e të denjë.’ Studentët vishnin bluzën, mesazhi i së cilës u vinte më për shtat.

Pjesa tjetër e ekspozitës, prezantonte imazhe të stampuara të lokalizimeve të ndryshme, ku Gjergj Kastriot Skëndërbeu ka lënë gjurmë. Në Dibër kemi vendin e lindjes, në Krujë betejat e fituara, në Ardenicë – kurorëzimin e martesës, në Lezhë – varrin e tij e kështu me rradhë. Secila nga imazhet ilustrohej nga grupet e vogla të studentëve, të cilët nuk ngurronin të shprehin kënaqësinë që fituan nga kjo eksperiencë.

Mesazhi është i thjeshtë për t’u kuptuar, përcjellja e “gjurmëve” të Skënderbeut nga e shkuara drejt së ardhmes. Dhe në fakt, ky është dedikim për të, për mësuesit dhe edukatorin e ardhshëm, i cili realizon përcjelljen e gjurmëve dhe komunikimit në breza. Dhe kjo ekspozitë është një ftesë për të kuptuar këtë dedikim.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodra

"Humor i pastër me shumicë" ka mbledhur aktorët e spikatur të humorit dhe të teatrit të Durrësit , të cilët vijnë para publikut javën e p

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani.

Ka ndërruar jetë punonjësi i Teatrit Kombëtar, Ermal Laze, teksa ndodhej prej disa ditësh në spital.

"E shkuara e tashmja dhe e ardhmja e familjes Karanxhaj" me këtë temë është hapur ekspozita e tre brezave të familjes Karanxha, në Galeri

Aktori Bujar Asqeriu ka debatuar me tone të larta me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kolegë të tjerë, që morën pjesë në takimin e

E ndërsa Teatri Kombëtar është kthyer në një çështje, ndërsa nuk mungojnë debatet dhe replikat, sopranoja shqiptare me famë botërore, Inv

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”.

Ermal Meta, fituesi i Sanremos, ka shprehur emocionet e tij për këtë triumf të madh me anë të një interviste telefonike në emisionin “Wak