Durrës, DRKK-ja program edukues në shkollën e mesme "Leonik Tomeo" (FOTO)

Postuar: 05/02/2018 - 18:52

   Prej disa kohësh, drejtoria rajonale e Kulturës Kombëtare në Durrës ka ndërmarrë një fushatë sensibilizuese “Edukimi përmes kulturës”.

Në kuadër të kësaj fushate, që ka synim të përçojë tek nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme programin edukues “Trashëgimia si proces kulturor e shoqëror”, DRKKD është ndalur sot në shkollën e mesme “Leonik Tomeo” në Durrës.

Ky institucion arsimor është njëra nga 5 shkollat që janë bërë pjesë e këtij programi.

“Sot u zhvillua takimi ynë i radhës me të rinjtë e kësaj shkolle, ku u diskutua në mënyrë kritike për aspekte të ndryshme të trashëgimisë kulturore dhe rëndësinë e saj për komunitetin, të cilit i përket. Një shkëmbim intensiv idesh në funksion të krijimit të trashëgimisë nga vetë të rinjtë u zhvillua në takimin e sotëm”,- shkruhet në njoftimin e DRKKD-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodra

"Humor i pastër me shumicë" ka mbledhur aktorët e spikatur të humorit dhe të teatrit të Durrësit , të cilët vijnë para publikut javën e p

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani.

Ka ndërruar jetë punonjësi i Teatrit Kombëtar, Ermal Laze, teksa ndodhej prej disa ditësh në spital.

"E shkuara e tashmja dhe e ardhmja e familjes Karanxhaj" me këtë temë është hapur ekspozita e tre brezave të familjes Karanxha, në Galeri

Aktori Bujar Asqeriu ka debatuar me tone të larta me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kolegë të tjerë, që morën pjesë në takimin e

E ndërsa Teatri Kombëtar është kthyer në një çështje, ndërsa nuk mungojnë debatet dhe replikat, sopranoja shqiptare me famë botërore, Inv

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”.

Ermal Meta, fituesi i Sanremos, ka shprehur emocionet e tij për këtë triumf të madh me anë të një interviste telefonike në emisionin “Wak