Sekreti i Oksitocinës dhe… çfarë na shkakton një masazh i mirë mes partnerësh

Postuar: 14/11/2017 - 08:10

Oksitocina është çelësi për të pasur marrëdhënie të mira.

Shkencëtari Pol Zak thotë se, “Duke filluar nga viti 2001 kolegët e mi dhe unë kryem një numër eksperimentesh, që na treguan se kur niveli i oksitocinës rritet, djali ose vajza vepron në mënyrë shumë më të kujdesur, madje, edhe me ata që nuk i njohin fare.”

Oksitocina, jo vetëm i bën njerëzit më miqësorë, më empatikë dhe me më shumë besim, por ajo gjithashtu stimulon çlirimin e hormoneve të tjera, që përmirësojnë kualitetin e marrëdhënieve midis njerëzve.

Kur një stimul social pozitiv, nxit çlirimin e oksitocinës, kjo “Molekulë Morale”, nga ana e saj, nxit çlirimin e dy neurotransmetuesve që na bëjmë të ndjehemi mirë: dopamina dhe serotonina.

Serotonina redukton ankthin dhe ka efekt pozitiv mbi gjendjen shpirtërore.

Dopamina shoqërohet me sjellje që synojnë arritjen e qëllimit, na bën më mendjehapur dhe më të aftë për të mësuar. Ajo na motivon të kërkojmë gjëra pozitive.

Këto sjellje pozitive, nga ana e tyre, bëjnë të çlirohet akoma më shumë oksitocinë, e cila krijon akoma më shumë empati. Ky është një qark sjelljesh, që Zak e ka quajtur “cikli virtuoz” .

Por oksitocina, nuk gjendet në sasi të barabarta tek të gjithë. Tek gratë dhe vajzat ajo është më me shumicë dhe ndihmon lindjen e fëmijëve, ushqimin e tyre me gji dhe ndihmon në krijimin e lidhjeve të forta nënë-fëmijë.

Testosteroni, e bllokon efektin e oksitocinës dhe siç dihet, djemtë kanë nivel shumë të lartë të testosteronit.

Diferenca në sasinë e oksitocinës te burrat dhe gratë, ka të bëjë edhe me mënyrat e ndryshme të përgjigjes ndaj stresit.

Sipas dr.Adem Harxhit, sasia e oksitocinës në tru rritet me lehtësi dhe mënyra më e mirë për këtë është masazhi i mirë dhe i rregullt.

Ata që bëjnë masazh e kanë 9% më të lartë nivelin e oksitocinës në tru.

Por kur njerëzit bëjnë masazh dhe rritin fort besimin reciprok (masazh mes partnerësh), niveli i oksitocinës në tru rritet në mënyrë të paimagjinueshme, në 243%.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Këngëtarja dhe moderatorja Orinda Huta është shfaqur më seksi se kurrë e veshur me rroba banjo trup.

   Mbyllja e Botërorit ishte fatlume për Francën, e cila fitoi trofeun më të madh futbollistik, pasi mundi 4-2 në finale Kroacinë.

   Edhe shqiptarët duhet të jenë krenar për finalen e këtij Botërori, ku në ceremoninë para ndeshjes ishte Era Istrefi, e cila interpreto

   Ndeshja midis Kroacisë dhe Francës nuk ishte e bukur vetëm nga spektakli i dhuruar nga ana futbollistike.

   Edhe pse asnjë plazh i bregdetit shqiptar nuk është i hapur për nudistët, pushueset femra preferojnë që dielli t’u kapë çdo cep të tru

   Torino i jep fund pritjes “së shekullit” për atë që konsiderohet prej ditësh nga mediet sportive si “goditja e shekullit”.Me përjashti

   Një fundjavë mbushur me rrëfime të forta ishte kjo e radhës në ‘Një kat më lart’.

   Ai ka gjetur një slogan për veten: “Vëllai deputet i të rinjve dhe sportistëve.” Dhe shton: “Nusja ime nuk është e kënaqur me këtë ven

   Simboli i shqiponjës dykrenare, kohëve të fundit është bërë ndër simbolet më të famshme në botë.

   Një ajsberg gjigand ka mbërritur në bregun e detit në Innaarsuit, një fshat i vogël në Groenlandë.