Sekreti i Oksitocinës dhe… çfarë na shkakton një masazh i mirë mes partnerësh

Postuar: 14/11/2017 - 08:10

Oksitocina është çelësi për të pasur marrëdhënie të mira.

Shkencëtari Pol Zak thotë se, “Duke filluar nga viti 2001 kolegët e mi dhe unë kryem një numër eksperimentesh, që na treguan se kur niveli i oksitocinës rritet, djali ose vajza vepron në mënyrë shumë më të kujdesur, madje, edhe me ata që nuk i njohin fare.”

Oksitocina, jo vetëm i bën njerëzit më miqësorë, më empatikë dhe me më shumë besim, por ajo gjithashtu stimulon çlirimin e hormoneve të tjera, që përmirësojnë kualitetin e marrëdhënieve midis njerëzve.

Kur një stimul social pozitiv, nxit çlirimin e oksitocinës, kjo “Molekulë Morale”, nga ana e saj, nxit çlirimin e dy neurotransmetuesve që na bëjmë të ndjehemi mirë: dopamina dhe serotonina.

Serotonina redukton ankthin dhe ka efekt pozitiv mbi gjendjen shpirtërore.

Dopamina shoqërohet me sjellje që synojnë arritjen e qëllimit, na bën më mendjehapur dhe më të aftë për të mësuar. Ajo na motivon të kërkojmë gjëra pozitive.

Këto sjellje pozitive, nga ana e tyre, bëjnë të çlirohet akoma më shumë oksitocinë, e cila krijon akoma më shumë empati. Ky është një qark sjelljesh, që Zak e ka quajtur “cikli virtuoz” .

Por oksitocina, nuk gjendet në sasi të barabarta tek të gjithë. Tek gratë dhe vajzat ajo është më me shumicë dhe ndihmon lindjen e fëmijëve, ushqimin e tyre me gji dhe ndihmon në krijimin e lidhjeve të forta nënë-fëmijë.

Testosteroni, e bllokon efektin e oksitocinës dhe siç dihet, djemtë kanë nivel shumë të lartë të testosteronit.

Diferenca në sasinë e oksitocinës te burrat dhe gratë, ka të bëjë edhe me mënyrat e ndryshme të përgjigjes ndaj stresit.

Sipas dr.Adem Harxhit, sasia e oksitocinës në tru rritet me lehtësi dhe mënyra më e mirë për këtë është masazhi i mirë dhe i rregullt.

Ata që bëjnë masazh e kanë 9% më të lartë nivelin e oksitocinës në tru.

Por kur njerëzit bëjnë masazh dhe rritin fort besimin reciprok (masazh mes partnerësh), niveli i oksitocinës në tru rritet në mënyrë të paimagjinueshme, në 243%.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një deputete në Kosovë është vendosur në qendër të komenteve të mediave për shkak të formave dhe fizikut të saj.

   Një grua nga Nju Xhersi ka marrë një nismë për të mbledhur më shumë se 290,000 dollarë për një të pastrehë, i cili përdori 20 dollarës

   Deri tani Arabia Saudite nuk kishte gjasa të ishte në listën tuaj të pushimeve.

   Erjona Sulejmani, bashkëshortja e futbollistit shqiptar Blerim Xhemaili me rastin e programit “Kapitenet” që fillon ditën e premte, ka

   Për futbollistët e Realit të Madridit, dhuratat e festave të fundvitit duket se nisën para kohe.

   “Edhe unë” ishte hashtagu që pushtoi “Twitter”-in pas publikimit të skandalit të regjisorit të “Hollywood”-it, Harvey Weinstein, e që

Sot njihet si një i djathtë i flaktë, por Lajme.al ka siguruar një foto të shkrepur në fund të viteve '80, ku gazetari dhe botuesi i njoh

Hapet restoranti i parë nudo, lini pantallonat, palltot dhe çdo gjë tjetër që keni në trup tek dera dhe "voila", shijoni ushqimin dhe çdo

Sot është e premtja e zezë! Bëhet fjalë për të premten e fundit të nëntorit, e cila njihet në shumë vende të botës si “Black Friday”.

Një studim i ri tregon se pije të ndryshme alkoolike mund të ndryshojnë gjendjen tuaj shpirtërore në disa mënyra.