Gruevski sot sërish në gjykatë

Postuar: 02/02/2018 - 14:45

Në gjykatën penale duhet të fillojë gjykimi për rastin “Shuplakat” për dhunën në komunën Qendër, ku i akuzuari i parë është ish-ministri Nikolla Gruevski, bashkë me ish-ministrin Mile Janakievskin, deputeten Daniella Rangellova dhe dhjetë persona të tjerë.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Speciale Publike, të akuzuarit kanë nxitur dhe kanë organizuar disa anëtarë të VMRO-DPMNE për protestë kundër rrënimit të kishës “Shën Konstantini dhe Elena” e cila ishte në fazën e ndërtimit në bulevardin “Maqedonia”.

Procesi gjyqësor do të drejtohet nga gjykatësi Dushan Josifov. /INA/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Në 17 vjetorin e marrëveshjes së Ohrit, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev mbrojti sërish paktin me Greqinë për emrin duke thënë se

   Kancelarja Merkel ka dalë kundër zërave për ndryshim të kufijve, e sipas saj nuk mund të ketë rivendosje të kufijve në Ballkan.

   Vetëm pak ditë pas tragjedisë që ndodhi në Greqi, një tjetër ishull është përfshirë nga zjarret.

   Zyrtarët grekë njoftuan se një grua 57-vjeçare ka ndërruar jetë teksa ishte nën kujdes intensiv në spital.

   Në mesin e debatit për rishikimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, Komisioni Europian shprehu mbështetjen për çfarëdolloj zgjidhjeje

   Tri persona kanë humbur jetën dhe 60 të tjerë janë infektuar nga virusi i Nilit Perëndimor në Greqi, sipas njoftimit të Qendrës së Par

   Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka mbrojtur sërish tezën e rishikimit të kufijve me shqiptarët.

   Ideja e presidentit të Kosovës, Hashim Thaci për ndarje, shkëmbimin apo korrigjimin e kufijve e cila nuk po pranohet e nuk po mbështet

   Marko Gjuriç do të vizitojë nesër Kosovën.

Shtatori mund të jetë një muaj i rëndësishëm në zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të udhëtojë për n