Gripi/ Situatë alarmante në Itali

Postuar: 18/01/2018 - 20:28

   Nga data 8 deri në 14 janar të këtij viti, 832 mijë italianë janë prekur nga gripi, ndërkohë që rreth 4 milionë banorë të vendit fqinjë kanë qëndruar në krevat për shkak të virozave. Statistikat dalin nga raporti i ri epidemiologjik Influnet, që është në varësi të Institutit Italian të Shëndetësisë.

Ky rekord i vendosur brenda një jave nuk regjistrohej që nga viti 2004. Më të prekur nga virozat janë fëmijët.

“Qarkullimi i virusit këtë vit është shumë shqetësues, është më i përhapur sesa në vitet 2009/10 kur u regjistrua një pandemi. Vetëm vitet 2004/05 mund të krahasohen me situatën e këtij viti”, thotë për Ansa hartuesi i raportit të Influnet, Antonino Bella.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Duar të ftohta nënkuptojnë një zemër të ngrohtë, siç thotë një proverbë.

"Cuticles" janë rritje të vogla të lëkurës, por ato mund të shkaktojnë dhimbje të madhe dhe veçanërisht bezdisje.

Shumë njerëz në mënyrë të vetëdijshme ose jo, gjatë ditës konsumojnë sasi të mëdha kafeje, pa menduar se mund t’u sjellë probleme me shën

Sipas një studimi të ri alkooli dëmton trurin më shumë se Cannabis.

Veprimet e para të ditës janë vendimtare për të arritur një nivel energjie dhe një ritëm të mirë metabolizmi.

Nëse po i përjetoni disa apo të gjitha këto simptoma, bëni një vizitë tek mjeku dhe kryeni teste për gjëndrat e tiroides dhe ato dhjamore

Si një formë e fermentuar e lakrës, lakra turshi i siguron trupit disa përfitime të mrekullueshme për shkak të vlerave ushqyese.

Trajtimi i bronkitit dhe kollës kronike ka qenë gjithmonë një sfidë edhe për mjekësinë konvencionale.

Një banane përditë mund të ndihmojë në parandalimin e atakëve në zemër dhe goditjeve në tru, sipas studimeve të reja. 

Lodhja e përgjithshme, ndjesia e fryrjes dhe rëndesës, lëkura e thatë, janë shenjat që dimri lë në trupin tonë.