Me mision në detin Egje, niset nga porti i Durrësit Kontigjenti i XII-të i Forcës Detare (VIDEO)

12/04/2019 - 14:31

Në Portin e Durrësit u zhvillua ceremonia e përcjelljes së Kontigjentit të XII-të të Forcës Detare, i cili do të kryejë misionin e tij të radhës në detin Egje. Në këtë ceremoni ishin të pranishëm zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koçi, zv.shef i Shtabit të Përgjithshëm të FA-së, gjeneral brigade, Manushaqe Shehu,  zëvendëskomandanti i Forcës Detare, kapiten i rangut të parë, Artur Meçollari, gjeneralë dhe ushtarakë të tjerë të lartë të Forcave tona të Armatosura, përfaqësues të pushtetit vendor, si dhe familjarë e të afërm të trupave.

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, gjatë fjalës së tij përshëndeti dhe falënderoi familjarët dhe të afërmit e trupave të Forcës Detare që nisen në Detin Egje, për përkrahjen që u kanë dhënë djemve të tyre, si dhe iu uroi atyre udhë të mbarë dhe suksese në kryerjen me nder të këtij misioni fisnik

Kontigjenti i XII-të i Forcës Detare përbëhet nga 21 trupa dhe gjatë qëndrimit tre mujor do të kryejnë detyra speciale që lidhen me ruajtjen dhe sigurimin e Bazës Ushtarake përmes shërbimit në vendroje dhe patrullimit me automjete; shërbimin pranë Komandës së Forcës; ruajtjen e depove të armatimit; sigurimin e bazës logjistike, si dhe sigurimin dhe shoqërimin e personelit. Ceremonia u mbyll me dorëzimin e Flamurit Kombëtar dhe një foto të përbashkët.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ngjarja e 15 gushtit në Porto Palermo, ku Mihal Kokëdhima, pronar i një resorti që u shemb nga IKMT, sulmoi familjen e miliarderit spanjo

Gazetari Çim Peka ishte i pari që hapi sezonin politik të emisioneve LIVE me një intervistë me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Bas

Në Shqipëri, Partia Demokratike, iu drejtua sot zyrtarisht Prokurorisë duke kërkuar që të nisë verifikimet lidhur me kryebashkiakun socia

Pushime verore po u vjen fundi dhe në muajin shtator pritet të mbahet mbledhja e parë e Këshillit Bashkiak Durrës.

Zbardhen detaje nga plagosja e 48-vjeçarit, në një fshat të Shijakut, gjatë tentativës së tre personave për t’i grabitur shtëpinë.

Edhe këtë fundjavë, Shqipëria do të “pushtohet” nga temperaturat e larta.

Që prej disa ditësh në portin e Durrësit ka nisur rikthimi masiv i bashkëatdhetarëve që kaluan pushimet verore pranë familjeve të tyre në

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit, Valbona Sako, zhvilloi një mbledhje analizë me policinë bashkiake.

Gjatë seancës së sotme në gjykatën e Tiranës, ku u dha masa e sigurisë për të arrestuarit pjesë e skemës së mashtrimit me kredi fiktive n

Prokuroria e Përgjithshme ka reaguar përmes një deklarate, pas lajmeve të publikuara në media për transferimin e Dosjes 184 në Prokurorin