Me mision në detin Egje, niset nga porti i Durrësit Kontigjenti i XII-të i Forcës Detare (VIDEO)

12/04/2019 - 14:31

Në Portin e Durrësit u zhvillua ceremonia e përcjelljes së Kontigjentit të XII-të të Forcës Detare, i cili do të kryejë misionin e tij të radhës në detin Egje. Në këtë ceremoni ishin të pranishëm zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koçi, zv.shef i Shtabit të Përgjithshëm të FA-së, gjeneral brigade, Manushaqe Shehu,  zëvendëskomandanti i Forcës Detare, kapiten i rangut të parë, Artur Meçollari, gjeneralë dhe ushtarakë të tjerë të lartë të Forcave tona të Armatosura, përfaqësues të pushtetit vendor, si dhe familjarë e të afërm të trupave.

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, gjatë fjalës së tij përshëndeti dhe falënderoi familjarët dhe të afërmit e trupave të Forcës Detare që nisen në Detin Egje, për përkrahjen që u kanë dhënë djemve të tyre, si dhe iu uroi atyre udhë të mbarë dhe suksese në kryerjen me nder të këtij misioni fisnik

Kontigjenti i XII-të i Forcës Detare përbëhet nga 21 trupa dhe gjatë qëndrimit tre mujor do të kryejnë detyra speciale që lidhen me ruajtjen dhe sigurimin e Bazës Ushtarake përmes shërbimit në vendroje dhe patrullimit me automjete; shërbimin pranë Komandës së Forcës; ruajtjen e depove të armatimit; sigurimin e bazës logjistike, si dhe sigurimin dhe shoqërimin e personelit. Ceremonia u mbyll me dorëzimin e Flamurit Kombëtar dhe një foto të përbashkët.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon" u mblodh në ambientet e Bashkisë së Tiranës, për të diskutuar dhe ndërtuar startegjin

Këtë të premte, vendi do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, sidomos në zonat veriore.

Liderët e vendeve anëtare të BE janë mbledhur në Bruksel në samitin që pritet të marrë edhe vendimin final sa i përket çeljes së negociat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka folur në lidhje me negociatat me Tiranën e Shkupin, duke u shprehur se sinjale

Në zbatim të Strategjisë Kombëtare të Luftës Kundër Trafikimit të Personave, sot u organizua një takim me Tryezën Teknike nën drejtimin e

Goditet një tjetër grup që ushtronte veprimtari kriminale në fushën e vjedhjes së pronës në Durrës.

Aplei i Krimeve të Rënda ka hedhur poshtë kërkesën e Klement Balilit për të fituar pafajësinë, duke lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së S

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka ndryshuar thuajse të gjithë drejtorët e burgjeve në mbarë vendin.

Ka pasur informacione se Marsida Qatja do të udhëtonte jashtë vendit, e për këtë arsye, Prokuroria e cila e ka marrë në hetim, i ka hequr

Kuvendi i Shqipërisë po miraton një projektligj, i cili rrit kontrollin mbi prodhimin dhe tregtimin e kripës së jodizuar.