3800 familje në Durrës ende pa bonusin e qirasë së janarit, bashkia shpjegon pse ka ndodhur vonesa

26/01/2021 - 19:55

3800 familje të mbetura pa shtëpi nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 ende nuk kanë marrë bonusin e qirasë për muajin janar.

Sot, kur data shënon 26 janar, thesari i shtetit nuk ka lëvruar shumën e nevojshme për subvencionimin e qirasë të këtyre familjeve.

Të shumtë janë qytetarët që kanë kontaktuar me redaksinë e “DurrësLajm”, pasi rrezikojnë që pronarët e banesave me qira t’i nxjerrin jashtë, pasi nuk kanë paguar ende paratë.

Sipas bashkisë Durrës, pushteti vendor ashtu si çdo muaj e ka përgatitur në kohë të gjithë dokumentacionin e nevojshëm për bonusin, por vonesat nga thesari janë shkaku pse në llogaritë bankare të 3800 familjeve nuk ka kaluar ende bonusi i muajit janar.

Ndërkohë, 14 muaj nga tërmeti i 26 nëntorit 2019, janë riparuar 280 pallate me dëmtime në nivelin DS1-DS3. Sipas burimeve zyrtare të bashkisë, pjesa e mbetur nga 615 pallate në total, të cilat do të riparohen nga firmat private fituese të tenderave të zhvilluara nga Ministria e Rindërtimit, do të përfundojë në periudhën në vazhdim.

Aktualisht janë 181 familje që kalojnë dimrin e dytë në çadra dhe janë në pritje të përfundimit të shtëpive të reja. Një ditë më parë, kryeministri Rama ishte në njësinë administrative Manzë për të dorëzuar çelësat e shtëpive të reja në 4 familje të kësaj zone.

Ndërkohë janë 1033 familje që përfitojnë banesa të reja individuale në të gjithë Bashkinë e Durrësit.

Përveç familjeve që presin ndërtimin e shtëpive të reja, ngërçi i procesit të Rindërtimit në Durrës mbeten pallatet me dëmtime DS4, të cilat nuk janë jo pak, por plot 123 godina shumëkatëshe, të braktisura nga banorët që nga mëngjesi i frikshëm i fundnëntorit 2019.

Nga pallatet e shembura, vetëm në dy prej tyre kanë nisur punimet, ndërsa tek të tjerët pritet hapja e dritës jeshile për rindërtimin e tyre.

Edhe projekti i lagjes së re në Spitallë është ende në letër, pasi në terren nuk kanë nisur akoma punimet, për krijimin e infrastrukturës së nevojshme për këtë zonë ku pritet të ndërtohen komplekse banimi jo vetëm për banorët e prekur nga tërmeti, por edhe banesa sociale për familjet e pastreha të bashkisë Durrës.

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Facebook”  ka bërë të hënën një thirrje për partitë politike, duke u kërkuar atyre të jenë transparente për mënyrën se si do të financoj

Në Shqipëri vijojnë të mbeten të larta shifrat e viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19.

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit me rastin e 8 Marsit ka zhvilluar një vizitë në Qendrën për Shërbime Mbrojtëse, Fuqizuese dhe Emergjente

Fëmijët e një shkolle jopublike në qytetin e Durrësit kanë surprizuar gratë e shtruara në repartin Covid, në spitalin rajonal, por edhe i

Në vijim të masave të marra për përballimin e situatës së krijuar nga pandemia COVID-19, autoritetet greke kanë vendosur shtyrjen e afati

Urdhri i mjekut Durrës, përmes një postimi në rrjete sociale, ka uruar të gjitha mjeket e rajonit të Durrësit, të gjitha bluzat e bardha,

Ditën e sotme, në sallën e Këshillit Bashkiak Durrës, me rastin e 3 vjetorit të themelimit të saj, që përkon me Ditën Ndërkombëtare të Gr

Gjatë fundjavës, policia gjobiti 2511 shtetas që nuk kanë zbatuar masat anticovid, 2488 prej tyre për mosvendosjen e maskës mbrojtëse.

Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Luan Dacin, gjyqtarin e pezulluar të Ko

Sot, në ditën ndërkombëtare të gruas, teatri “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen me një nismë të re, me një tribut ndaj të gjithë atyre në