656 raste të reja dhe 5 viktima në 24 orët e fundit. Durrësi regjistron rritje të ndjeshme të prekurish

12/01/2021 - 17:26

Në 24 orët e fundit në vendin tonë, janë regjistruar 656 raste të reja me koronavirus, nga 3727 testime të kryera. Fatkeqësisht kanë humbur betejën me virusin 5 qytetarë.

Durresi ka regjistruar një shifër të lartë të prekurish krahasuar me një ditë më parë. Në 24 orët e fundit në qytetin bregdetar janë regjistruar 49 raste të reja, nga 27 që ishin ditën e hënë.

Njoftimi i Ministrisë:

3727 testime të kryera – Janë kryer 3727 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 656 qytetarë.

Harta e të prekurve – 190 raste në Tiranë, 49 raste në Durrës, 27 raste në Elbasan dhe Vlorë, 25 raste në Krujë, 24 raste në Lushnje, 21 raste në Shkodër dhe Lezhë, 20 raste në Kavajë, 19 raste në Berat, 16 raste në Pogradec, 15 në Mallakastër, 14 raste në Kurbin, 12 raste në Fier, Mat, Sarandë, 11 raste në Dibër dhe Korçë, 9 raste në Kukës dhe Gramsh, 8 raste në Mirditë, Divjakë, Kuçovë, 7 raste në Malësi e Madhe, 6 raste në Kamëz dhe Klos, 5 raste në Vorë, 4 raste në Delvinë, Prrenjas, Bulqizë, Cërrik, 3 raste në Rrgozhinë, Librazhd, Ura Vajgurore, Selenicë, Peqin, Shijak, Libohovë, Konispol, Skrapar, 2 raste në Has, Tropojë, Gjirokastër, Tepelenë, Belsh, Roskovec, Kolonjë, Patos, Poliçan, Përmet, 1 rast në Vau i Dejës.

440 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 440 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 38,421 që nga fillimi i epidemisë.

258 të shtruar në spitale – Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 258 pacientë, 24 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

5 viktima – Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 5 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetare nga Vlora, 1 qytetare nga Lushnja, 1 qytetar nga Mati, të moshave 51-78 vjeç.

COVID-19 – Statistika (12 Janar 2021)

Raste të reja ditore 656

Të shëruar në 24 orë 440

Të shtruar në spitale 258

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 3727

Testime totale 297,106

Raste pozitive 64,627

Raste të shëruara 38,421

Raste Aktive 24,954

Humbje jete 1252

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 14396

Fier 1821

Shkodër 1363

Durrës 1335

Lezhë 1005

Vlorë 1006

Korçë 913

Elbasan 918

Berat 802

Dibër 556

Gjirokastër 457

Kukës 382

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Lartë ka kaluar për gjykim dosjen penale ndaj ish- ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të policisë së Vlorë

Ditën e sotme ka ndërruar jetë mësuesi dhe inxhinieri i njohur Bashkim Sefa.

Policia italiane ka zhvilluar një megaoperacion dhe ka vënë në pranga një grup shumë të madh personash si të përfshirë në grupin mafioz i

Gjykata Kushtetuese do të kalojë për shqyrtim kërkesën e drejtuar nga Presidenti Ilir Meta, në lidhje me paligjshmërinë e shembjes së Tea

Ambasada gjermane në Tiranë, me anë të një lajmërimi për mediat, bën me dije se nga data 24 janar 2021, të gjithë ata persona që duan të

Policia e Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë ndëshkuar me masë administrative 462 shtetas, pasi nuk zbatuan masat anticovid

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 3314 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 739 qytet

Sipas llogaritjeve të IGJEUM, përgjatë datave 23 deri më 26 janar priten reshje intensive, të cilat do të jenë më të përqendruara në veri

Prokuroria e Posaçme kundër krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka zgjatur me tre muaj pezullimin nga detyra të Artan Shkëmbit, zv.drej

Pfizer dhe BioNTech kanë rënë dakord për të furnizuar me vaksinën e tyre COVID-19 skemën e COVAX të bashkë-udhëhequr nga Organizata Botër