Aksioni i lirimit të hapësirave publike në Durrës zbret në shëtitoren “Taulantia”: Nuk ka tolerime! (VIDEO)

07/05/2018 - 17:27

Katër titullarë të drejtorive në varësi të Bashkisë së Durrësit kanë deklaruar të prerë, heqjen e të gjithë objekteve që kanë zaptuar shëtitoren "Taulantia" në Durrës.

Policia Bashkiake e mbëshetur nga Inspektoriati Ndërtimor Urbanistik, Drejtoria e Mirëmbajtjes së Rrugëve dhe Ndërrmarrja e Shërbimit Komunal, e kanë nisur aksionin e lirimit të hapësirave publike për qytetarët nga sheshi Sfinksi, me largimin e të gjitha tavolinave të vendosura në trotuarë nga ana e pronarëve të lokaleve aty pranë.

Vasip Çopa, kreu i Policisë Bashkiake, deklaroi se ka një numër të madh ankesash nga ana e qytetarëve të Durrësit për zënien e shëtitores e të rrugëkalimeve të destinuara për qytetarët, që kanë ndërruar adresë, nga zaptuesit e paligjshëm.

Çopa tha se ankesat kanë të bëjnë me ndotjen akustike që vjen nga lodrat çdo sezon veror.  

Aljon Hysko, Drejtori i Mirëmbajtes së Rrugëve ju bëri apel subjekteve të internetit apo telefonisë të ndërhyjnë sepse do të heqë çdo tel e kabull nga shëtitorja, të cilat janë  bërë si rrjetë merimange.

Ardian Halili, kreu i Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik në daljen e parë publike tha se qëllimi është që të largohen lodrat nga sheshi, të cilat janë bërë burim shqetësimi.

Edhe Shpëtim Hidri i Ndërrmarrjes Komunale tregoi mbështetje për aksionin.

Në shëtitoren bregdetare në Durrës nuk kishte mbetur asnjë hapsirë e lirë. Në një krah pronarët e lokaleve i shtrinin tavolinat e karriget deri në trotuar. Në krahun tjetër tezgat me lloj-lloj ambulantësh që kishin zënë trotuaret.

E si të mos mjaftonte zënia e hapësirave, lodrat e vendosura në pjesën më të madhe të sheshit lëshonin muzikë me zë të lartë në garë se kush do të vendoste zërin me të lartë e më të fortë.

Vendosja e lodrave, ambulantëve, karrigeve e tavolinat si dhe vazot e luleve që ndajnë kufijtë e lokaleve, ju kishin rrëmbyer jo vetëm qetësinë atyre që i drejtoheshin detit por ishte bërë pengesë për banorët e zonës.

Aksioni javës tjetër do të vijojë në plazhin e madhe të Durrësit, Shkëmbi i Kavajës dhe Gjiri i Lalëzit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Shërbimit Infektiv, Najada Çomo i është përgjigjur shefit të kardiologjisë Edvin Prifti, i cili u shpreh se vendi ynë nuk ka kus

Në sheshin “Liria” në Durrës vijojnë përgatitjet për maratonën sensibilizuese të ditës së diel, “Një hap për Durrësin”.

Klubi i qytetit të Peshkopisë, Korabi, i ka shprehur ngushëllimet familjarëve të kryebashkiakut të Rogozhinës Haxhi Memolla për ndarjen n

Përpara Ministrisë së arsimit, ekipi i Qëndresës Qytetare, zhvilloi një protestë kreative në formën e ekspozitës. Njëra pas tjetrës u ren

Është ndarë nga jeta kryetari i Bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla. 

Lista me personat që duhet të justifikojnë pasurinë, për të cilët ka dyshime se forta se është vënë përmes aktivitetit kriminal nuk i kan

Edvin Prifti, shefi i shërbimit të Kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë, ka ngritur alarmin se në QSUT nuk mund t

Bashkia e Durrësit njofton të gjithë qytetarët se të dielën (nesër) më 23.02.2020 do të zhvillohet aktiviteti “Një hap për Durrësin”, pra

Dy rastet e vdekjeve nga koronavirusi në shtetin fqinj përtej Adriatikut, kanë alarmuar jo pak edhe shqiptarët, të cilët sëmundjen vdekje

Bashkia e Durrësit njofton se ka filluar këtë të premte, lëvrimin e këstit të dytë të bonusit të qirasë.