Alarmi nga falsifikimi i pijeve në verë

19/07/2018 - 15:56

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka ngritur alarmin për falsifikimin e pijeve dhe futjen e tyre kontrabandë. Në një njoftim për shtyp, doganat bëjnë thirrje që të bëhet kujdes me blerjen e produkteve pa pullën fiskale, pasi dëmtojnë jo vetëm buxhetin e shtetit, por edhe shëndetin e konsumatorëve.

Zyrtarë të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit sqarojnë në një intervistë për Televizionin Klan, se pavarësisht masave të marra nga autoritetet, sërish në treg qarkullojnë mallra false apo që kanë hyrë kontrabandë.

Ledjon Ilollari thotë se produktet e falsifikuara, e sidomos pijet, në shumë raste shkaktojnë pasoja të rënda në shëndet.

Për Autoritetin e Ushqimit dhe Drejtorinë e Doganave, e vetmja mënyrë për të blerë produkte të sigurta është shoqërimi i tyre me kupon tatimor.

Gjatë sezonit të verës, qarkullimi i shitësve ambulantë dhe helmimi nga pijet e falsifikuara është në rritje. Autoritetet bëjnë thirrje që qytetarët të denoncojnë çdo rast.

/Tv Klan/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gota e pjata plastike, degë pemësh apo dheu nga vazot e luleve që ishin vendosur deri pak orë më parë në sheshin kryesor të qytetit të Du

IGJEUM sjell parashikimin e motit për ditën e sotme dhe te nesërme.

Ditën e sotme në portin e Durrësit ka mbërritur një anije ushtarake, pjesë e marinës turke.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në vijim të kontrolleve rigoroze në të gjitha subjektet që prodhojnë, përpunojnë dhe tregtojnë produkte us

Një milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh pritet të skadojnë në fund të këtij viti.

Pas prishjes së ndërtesës katër katëshe, pranë stadiumit të ri "Arena Kombëtare", radhën e pati një ndërtesë në Kashar për t'i hapur rrug

Në Shqipëri shumica socialiste ka nisur procedurat për shkarkimin e anëtarit të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë Arben Malaj p

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka përzgjedhur 15 emrat e prokurorëve, të cilët do të vijojnë garën për t’u bërë pjesë e Prokurorisë së Po

 Kanë kaluar dy ditë pas ngjarjes së ndodhur në kanionin e Holtës, ku humbi jetën 26-vjecarja, Desantila Sollaku, nga prurjet e fuqishme