Ardi Veliu tregon oraret dhe ditën kur ndodhin më shumë aksidentet. Balluku e nis fjalën me një vërejtje

17/01/2020 - 10:34

Aksidentet rrugore janë shqetësimi më i madh për policinë shqiptare. Drejtuesi i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu nga konferenca e Ministrisë së Brendshme ku po bëhën propozime për ndyshimin e Kodit Rrugor, ka treguar cilat janë disa nga njollat e zeza në rrugë që kanë sjellë pasoja fatale për jetët e njerëzve.

Rrethrrotullimin pranë qendrës tregtare TEG në rrugën që të çon në Elbasan vetëm në 3 muaj ka pasur 7 aksidente me pasoja fatale.

Po ashtu edhe rrethrrotullimi i Kolonjës në 2 muaj ka pasur 5 aksidente me pasoja fatale.

Sipas Veliut, numri më i madh i aksidenteve ndodhin ditën e hënë, 283, të premten 230 dhe 214 të dielën.

Ndërsa për orarin kur ndodhin më shumë aksidente, Veliu tha se janë oraret kur qytetarët nxitojnë të kapin orarin e punës apo kur dalin prej saj.

“Janë oraret 8 me 12 dhe 14:00 me 17:00 ku koicidon dhe me largimin nga puna e shoferëve”.

Ndërkaq, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, bëri një vërejtje kur nisi fjalën:

“Shoh që jam e vetmja femër në këtë takim, duhet të respektojmë barazinë gjinore edhe në këtë nivel”.

Ministri Sandër Lleshaj në fillim të fjalës së tij iu përgjigj ‘vërejtjes’ së ministres: Lidhur me atë vërejtjen fillestare, për balancimin e gjinisë…ju përfaqësoni më shumë se një.

Ministrja Balluku, ndërsa vuri theksin tek domosdoshmëria e të pasurit vëmendje nga të gjithë përdoruesit e rrugës, si shoferë dhe këmbësore, tha:

“Nuk e kam kuptuar kurrë për cfarë u duhet sinjalistika, por rrugët përfundojnë pa ndricimet fosforeshente dhe tabelat orientuese”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Analiza për të vërtetuar nëse kryebashkiaku i Bulqizës, Lefeter Alla kishte konsumuar kokainë apo jo, ka rezultuar negative.

Gjykata ka vendosur "arrest me burg" për biznesmenin nga Durrësi Besnik Leka, i cili u arrestua në aeroportin e Rinasit pasi iu gjet një

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka urdhëruar sot lëvizjen e disa shefave të komisariateve të rëndësishme në Shq

Prokuroria e Tiranës nis kryesisht hetimet për abuzimet me çmimet për produktet që shërbejnë për parandalimin e simptomave të gripit.

Mbi 25 tonë mbetje të paligjshme janë sekuestruar në Portin e Ankonas në Itali.

Dhoma e Tregtisë Lezhë ka reaguar pas arrestimit nga policia me urdhër të Prokurorisë, të kryetarit Pashk Palokaj.

Në përfundim të mbledhjes së Task-Forcës, Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se deri më tani nuk ka asnjë rast të konfirmuar me korona

Edhe gjatë paradites së sotme në vendin tonë do të mbizotërojë një mot i kthjellët.

Kontrollorët e trafikut ajror në Itali do të zhvillojnë një grevë 24 orëshe sot (e martë), e si pasojë priten anulime apo vonesa të flutu

Shkolla “Udha e Shkronjave” ka anuluar vendimin e saj për pezullimin e mësimit pasi Ministria e Arsimit njoftoi se do t’i hiqte licencën.