Drejtoresha e DPPI viziton Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë Durrës, pritet nënshkrimi i një Memorandumi Bashkëpunimi

18/01/2021 - 19:41

Në ambientet e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës është zhvilluar paraditen e sotme një takim mes kreut të kësaj dhome Alban Isteri dhe Drejtoreshës së Përgjithshme të Pronësisë Industriale Ledina Beqiraj.

Gjatë takimit, të dy drejtuesit e institucioneve nënvizuan problematikat me të cilat përballen bizneset në tregun shqiptar dhe jo vetëm.

Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës shprehu gadishmërinë për bashkëpunim ndërinstitucional me qëllim promovimin e të drejtave të pronësisë industriale dhe nxitjen e tyre për të krijuar një klimë të qëndrueshme biznesi.

Nga ana e saj, Ledina Beqiraj deklaroi se fokusi i Drejtorisë së Përgjithshme të Pronësisë Industriale kanë qenë fushatat ndërgjegjësuese që janë organizuar ndër vite në mbështetje të biznesit shqiptar.

Beqiraj dhe Isteri deklaruan gjatë takimit se hapi i parë i këtij bashkëpunimi ndërinstitucional do të konkretizohet me nënshkrimin e një Memorandumi Bashkëpunimi mes dy institucioneve respektive, ngritjen e një sporteli të vetëm (one stop shop) i cili do të ofrojë promovimin e të drejtave të pronësisë Industriale si dhe organizimin e aktiviteteve të përbashkëta dhe trajnimin e bizneseve lokale në qytetin e Durrësit.

Më pas drejtoresha Beqiraj dhe stafi i saj zhvilluan një seri takimesh në biznese të ndryshme të Durrësit për të forcuar edhe më shumë urat e bashkëpunimit si dhe për t’u njohur më nga afër me shqetësimet e biznesmenëve.

 Në zbatim të kalendarit të aktiviteteve promovuese, Drejtori i Përgjithshëm i Pronësisë Industriale znj. Ledina...

Posted by Dppi Albania on Monday, January 18, 2021

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pallati i sportit “Ramazan Njala” bëhet gati për nisjen e fushatës së vaksinimit.

Fatkeqësisht, 20 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit.

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar (SPAK) ka mbyllur hetimet për tenderin e ushqimeve të bërë nga Ministria e Mbrojtjes gja

Policia e Shteti ka ndëshkuar me masë administrative gjatë fundjavës 2953 shtetas që nuk kanë zbatuar masat anticovid, 2923 prej tyre për

Shumë shpejt fushata e vaksinimit për Covid-19 nis edhe në Durrës.

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi në takimin e zhvilluar me kampionin e Ballkanit, atletin Izmir Smajlaj, nënvizon se a

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar hetimet dhe paraqitur kërkesë për dërgimin në gjyq gjqyta

Rëndohet bilanci i aksidentit tragjik që ndodhi mesditën e djshme në autostradën Vlorë-Fier.

Arrestohet një shtetas i shpallur në kërkim për veprën penale “Heqja e paligjshme e lirisë” e mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim

Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet të mblidhet këtë të hënë për të diskutuar masat kundër përhapjes së pandemisë së Covid-19.