Durrës, tatimorët bllokojnë 3 hotele të mëdha (VIDEO)

28/07/2019 - 11:50

U vihet shiriti i bllokimit 3 hoteleve të mëdha në Durrës, që nuk lëshonin kuponin tatimor, nuk deklaronin çmimin real të dhomave etj. Kryeministri Edi Rama ka postuar një video, ku duken momente nga aksioni në krye të të cilit është vetë ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj.

"STOPINFORMALITETIT
Currila - Lufta kundër informalitetit vijon dita-ditës dhe rezultatet e para po vijnë. Por rruga përpara është e gjatë dhe kërkon këmbëngulje e durim të madh
#ZeroTolerancë ndaj abuzuesve",
- shkruan Rama në Facebook.

Nga kontrolli në terren i tatimorëve janë konstatuar edhe hotele me 4 yje nga Golemi në Currila me probleme. Subjektet që janë konstatuar me shkelje për herë të parë është ndërgjegjësuar biznesi për të mos e përsëritur më shkeljen, ndërsa subjekteve që nuk e kanë për herë të parë u është bllokuar aktiviteti.

Në terren janë 8 grupe inspektimi që kanë fokus kontrollin e hoteleve me kapacitete të mëdha. Gjatë aksioneve janë inspektuar më shumë se 100 subjekte turistike.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka shkuar në 27 numri i personave të infektuar me koronavirus në qarkun e Shkodrës, ku 12 raste të reja dyshohet se kanë rezultuar poziti

Për shkak të situatës që po kalon vendi nga pandemia COVID-19, Qendra për Nisma Ligjore Qytetare njofton se ofron ndihmë ligjore parësore

Qendra "Smart Center" në Durrës, e cila operon me sukses që prej vitit 1998 në fushën e informatizimit të bizneseve, ndërmarrjeve, trajni

“1000 pako me ndihma ushqimore dhe higjienike janë shpërndarë këto ditë në bashkinë e Durrësit për t’u ardhur në ndihmë personave më

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka urdhëruar që jahtet dhe krocerat që do t'u drejtohen porteve të Durrësit, Vlorës, Sarandës dhe Shëngji

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se 5 persona të tjerë kanë lënë spitalin Infektiv në Tiranë, pasi janë shëruar

Tre javë pas masave drastike të marra nga qeveria, më të varfërit e qytetit të Durrësit, ata që mbahen nga ndihma ekonomike, kërkojnë ndi

Policia Kufitare në Portin e Durrësit ka goditur një rast të kontrabandës me mallra që paguhet akcizë dhe të falsifikimit të dokumenteve.

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero tha se kjo javë do të jetë dhe piku i pandemisë në vend dhe se javën e tretë të prillit numri i rasteve do

Ndonëse i detyrueshëm për të mirën tonë dhe të atyre që duam, izolimi për një kohë të gjatë krahas mbrojtes nga koronavirusi, shkakton sh