Plazhet private ende të palicencuar, autoritetet vendore nisin monitorimin në terren (VIDEO)

24/06/2019 - 14:49

Plazhi ka nisur, por një sërë kërkesash të reja të vendosura nga Ministria e Mjedisit, që kanë të bëjnë me krijimin e hartave të reja për çdo plazh, kanë bërë që bashkia ende të mos firmosë lejet e plazheve privatë për këtë sezon veror. Vonesa me lejet e plazheve privatë, çka do të thotë licencimi i tyre në bazë të kritereve të përcaktuara ka sjellë edhe një sërë problematikash të ngritura nga Policia Bashkiake e cila ka nisur monitorimin e plazheve. 

Vasip Çopa, kreu i Policisë Bashkiake tha se “gjatë monitorimit kemi konstatuar edhe mangësi në punën tonë. Zbatoni lejen për plazhet private, nuk do të tolerojmë asnjë nga këto problemtika. Është vënë re që nuk futet makina për të tërhequr plehrat në plazh, sepse privatët kanë bllokuar rrugët e makinave.  7 metra është distanca nga deti te çadrat. Të hapen rrugët mes plazheve dhe të hiqen gardhet, që kanë vendosur për të ndarë parcelat. Në plazh ambulantët shesin pa asnjë lloj kriteri dhe kontrolli. AKU ka edhe mbështetjen e Policisë së Shtetit dhe të bashkisë, të veprojë sepse plazhi është kthyer në oriental, ku në çdo rrugicë po shiten pula të pjekura. Kemi ankesa të shumta nga qytetarët sepse po shiten rrugëve ushqime të pakontrolluara. Nuk dotë ketë tolerim në këtë drejtim”.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në kuadër të nismës së bashkisë së Durrësit për pastrimin e qytetit në "Ditën Botërore të Pastrimit", edhe stafi i Ujësjellës Kanalizime

Bashkia e Durrësit i është bashkuar nismës "Të pastrojmë Shqipërinë në një ditë" në Ditën Botërore të Pastrimit.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të mblidhet ditën e hënë, ku do të miratojë listën e kandidatëve për Prokurorin e ri të Përgjithshëm.

Anija shqiptare "Oriku" dhe ekuipazhi i saj që ndodhet me mision në detin Egje, ka shpëtuar në tre operacione të ndryshme 111 emigrantë.

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka shpallur 12 vende të lira në Shërbimin Diplomatik shqiptar.

Këtë të shtunë, Shqipëria do të vijojë me kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në zonat bregdetare dhe në zonat e ulëta, por vran

Gjykata e shpalli ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri të pafajshëm për trafik droge dhe fajtor për shpërdorim detyre.

Në kuadër të “Javes Europiane të Lëvizjes”, Bashkia Shijak në bashkëpunim me kopshtet dhe shkollat zhvilluan aktivitete të ndryshme sensi

Bllokohet një anije ruse e ngarkuar me grurë në portin e Durrësit.

Fundjava me diell do t`i lërë vendin ditëve me reshje dhe temperatura të ulta.