Sezoni turistik/ Nis dezinfektimi kundër mushkonjave në plazhin e Durrësit (VIDEO)

28/05/2018 - 13:08

E gjithë vija bregdetare në Durrës është gati për të pritur pushuesit nga vendi dhe nga trevat jashtë kufijve.

Qëndrueshmëria e motit dhe ngrohja e temperaturave ka bërë që Ndërrmarrja e Shërbimit Komunal në plazhin e Durrësit të dezinfektojë të gjithë sipërfaqen e bregdetit, pas plugimit të rërës.

Dezinfektimi është bërë në orët e para të mëngjesit, pa lindur dielli, nga punonjësit e Ndërmarrjes dhe nga një makineri e posaçme e Shërbimit Komunal. Ky ishte edhe procesi i fundit i cili kryhet në zonën turistike e cila është gati për të pritur të githë pushuesit.

Fundjava e nxehtë e sapo mbyllur solli në bregdet qindra pushues nga Tirana dhe Kosova. Prania e insekteve, kryesisht e mushkonjave që dalin në orarin e pasdites kanë qenë një problem për të gjithë ata që i drejtohen detit për të shëtitur pasdite.

Dezinfektimi është pritur si një masë urgjente nga turistë, banorë e subjekte biznesesh që operojnë në plazhin e Durrësit. Do të ishte mirë që edhe vetë subjektet e biznesit të kryejnë dezinfektim në sipërfaqet private për të shmangur mushkonjat që zakonisht shfaqen me rritjen e temperaturave.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama takoi në selinë e PS-së, shefen e Misionit të ODIHR, Adry Glover.

Kryeministri Edi Rama pritet të vijë sot në Durrës për të zhvilluar takimin përmbyllës të fushatës elektorale për bashkinë e qytetit breg

Plazhi ka nisur, por një sërë kërkesash të reja të vendosura nga Ministria e Mjedisit, që kanë të bëjnë me krijimin e hartave të reja për

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka takuar ditën e sotme kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian D

Kolegji Zgjedhor shqyrton sot kërkesën e Idajet Beqirit, kreut të Partisë Uniteti Kombëtar i cili kërkon shfuqizimin e vendimit të KQZ, i

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Drejtori i Hekurudhave në Durrës, Ani Dyrmishi është thirrur Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dosjen “339”, një pjesë e përgjimeve të s

Drejtori i burgut të Reçit, Gëzim Selimi është dorëhequr nga posti ditën e sotme.

Mbytet një pushues i moshës rreth 60 vjeç pranë Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme në Durrës.

Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë ka reaguar ashpër lidhur me takimet e fundit elektorale të socialistëve, të zhvilluara brenda amb