Sezoni turistik/ Nis dezinfektimi kundër mushkonjave në plazhin e Durrësit (VIDEO)

28/05/2018 - 13:08

E gjithë vija bregdetare në Durrës është gati për të pritur pushuesit nga vendi dhe nga trevat jashtë kufijve.

Qëndrueshmëria e motit dhe ngrohja e temperaturave ka bërë që Ndërrmarrja e Shërbimit Komunal në plazhin e Durrësit të dezinfektojë të gjithë sipërfaqen e bregdetit, pas plugimit të rërës.

Dezinfektimi është bërë në orët e para të mëngjesit, pa lindur dielli, nga punonjësit e Ndërmarrjes dhe nga një makineri e posaçme e Shërbimit Komunal. Ky ishte edhe procesi i fundit i cili kryhet në zonën turistike e cila është gati për të pritur të githë pushuesit.

Fundjava e nxehtë e sapo mbyllur solli në bregdet qindra pushues nga Tirana dhe Kosova. Prania e insekteve, kryesisht e mushkonjave që dalin në orarin e pasdites kanë qenë një problem për të gjithë ata që i drejtohen detit për të shëtitur pasdite.

Dezinfektimi është pritur si një masë urgjente nga turistë, banorë e subjekte biznesesh që operojnë në plazhin e Durrësit. Do të ishte mirë që edhe vetë subjektet e biznesit të kryejnë dezinfektim në sipërfaqet private për të shmangur mushkonjat që zakonisht shfaqen me rritjen e temperaturave.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas raportit të Agjencisë Evropiane për Azilin (EASO) Shqipëria vazhdoi të ishte mes dhjetë vendeve me numrin më të madh të azilkërkues

Bashkia e Durrësit ka shpallur dy vende të lira pune.  Për të dy vendet vakante ftohen të gjithë kandidatët e interesuar të dorëzojnë dok

Në prill të vitit të kaluar Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës (UAMD) inauguroi dy investime të mëdha të bëra në fushën e Multime

Janë përzgjedhur 4 kandidatë për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Miratohet lista e tretë me 1588 emra të rinj që do të përfitojnë subvencionimin e qirasë në Durrës.

Gjykata Kundër Krimit të Oranizuar ka vendosur sot sekuestro të pronave të Altin Hajrit, i shpallur në kërkim për vrasjen e Jan Prengës.

Ish-këshilltari bashkiak nga radhët e PD-së së Durrësit, Ivo Jorgoni ka reaguar pas deklaratës së kreut të qeverisë, Edi Rama se nëse do

“Kemi gati strukturat për përballimin e koronavirusit të ri, për karantinimin e personave të dyshuar, strukturat spitalore për trajti