Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

"Shijakasit zgjodhën njerëzit e punës!" Kryebashkiaku Arbana rrëfen pikën e tij më të fortë

04/05/2021 - 20:23

Kryetari i bashkisë së Shijakut, Elton Arbana ka sqaruar me detaje disa nga projektet më të rëndësishme për qytetin e vogël, një pjesë e rëndësishme e të cilëve lidhet me procesin e rindërtimit. 

Krahas procesit që po ecën me ritme të mira, Arbana, gjatë një interviste flet edhe për rezultatet e zgjedhjeve, ku PS rezultoi forcë e parë me diferencë të madhe votash. Njëkohësisht, kryebashkiaku zbulon pikën e tij më të fortë gjatë këtyre viteve që administron Shijakun dhe që lidhet me faktin që u shërben të gjithëve njëlloj, pa dallim politik.

Cilat ishin pritshmëritë tuaja në këto zgjedhje për banorët e Shijakut?

Rindërtimi pas tërmetit ishte një sfidë për të gjithë ne. Mbështetja e kryeministrit Rama ishte e padiskutueshme dhe e pazëvendësueshme, pasi e kam shprehur dhe herë të tjera që njerëzit duken sidomos kur je në momente të vështira. Ne patëm Ramën mbështetës të këtyre momenteve dhe puna e kryer deri tani në Shijak dhe Njësitë administrative flet vetë.

Mbi 800 banesa individuale të ndërtuara nga e para, 4 shkolla të reja, kopshti nr 1, akset rrugore ku nuk ishte vënë dorë prej vitesh, përmend këtu rrugën Shijak- Durrës dhe rruga e Pjezës. Sistemi i ujësjellësit tejet i amortizuar po përfundon.

27 pallate të rikonstruktuara në çdo apartament, mbi 1500 familje kanë marrë në dorë dëmshpërblimin nga Granti i rikonstruksionit. 850 familje kanë përfituar bonusin e qerasë.

Për tu rikthyer te pyetja juaj, gjithë këto punë për Shijakun janë bërë falë mbështetjes së kryeministrit Rama dhe qeverisë shqiptare. Pritshmëritë e mia ishin të larta, sepse e di që shijakasit dinë të vlerësojnë njerëzit që punojnë. Ata e duan të ardhmen dhe e treguan këtë gjë duke votuar Partinë Socialiste për mandatin e tretë qeverisës.

Si e vlerësoni punën e ekipit tuaj në këtë fushatë?

Puna si kryetar i bashkisë së Shijakut, është një punë që e bëj me pasion dhe i shërbej çdo ditë qytetarëve për atë që më kanë besuar, për të bërë më të mirën e qytetit. Ne punojmë çdo ditë njëlloj. Ka një frymë pozitive që mundohemi të tejçojmë çdo ditë përmes punës tonë për të ardhmen e Shijakut.

Ne jemi bashkia e vetme që nuk kaluam aplikimet e dhjetorit gjatë fushatës sepse mendova që mos t'i linim hapësirë asnjë subjekti politik që të mendonte se do kishte ndikim në zgjedhje. Pavarësisht se çështja e Rindërtimit është një proces vijues, pavarësisht pandemisë apo zgjedhjeve.

Cila mendoni se është pika juaj më e fortë që keni arritur të fitoni besimin e shumë njerëzve?

Është vështirë të flasësh për veten, por mendoj se pika ime më e fortë është që i kam shërbyer të gjithëve njëlloj, pa dallim politik. Kur kemi ndërtuar shtëpi, rrugë, shkolla e kemi bërë këtë për të gjithë banorët e Shijakut dhe ky është vizioni im, të bëj më të mirën për qytetin, nuk kam kohë të merrem me militantizëm. Aty ku nuk na dëgjojnë zërin, na shikojnë punën. Puna është ajo që mbetet pas gjithçkaje.

Ku jemi aktualisht me rindërtimin dhe sa i rëndësishëm ka qenë ky proces për Shijakun?

Programi i Rindërtimit ka shënuar një kapitull të ri për Shijakun.

Synimi ynë është që brenda këtij viti të kemi sistemuar familjet e pastreha në pallatet që po ndërtohen. Janë 30 pallate që kanë nisur të ndërtohen në të gjithë Shijakun. Lagja Lugina do të bëhet nga e para me një projekt modern dhe shumëfunksional. 

Ka qenë në fakt, një periudhë e gjatë pune që do të finalizohet me dorëzimin e çelësave për shumë shtëpi të reja.

Shtëpitë do të jepen falas, shumë më të mira sesa i kishin.

Sapo kemi realizuar projektin e Pallatit të Kulturës dhe shumë shpejt do të nisim me ndërtimin e tij dhe të Xhamisë së re.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hiqet tenda në sheshin "Liria" në Durrës, e ngritur për procesin e vaksinimit masiv të qytetarëve për moshat +65 vjeç.

Nga raportimet e prokurorive të juridiksionit të përgjithshëm mbi veprat penale në fushën e zgjedhjeve për periudhën parazgjedhore e deri

Kërcënoi me granatë në dorë, punonjësit e policisë, me qëllim moslejimin e kontrollit të banesës dhe më pas tentoi të largohej, neutraliz

Profesor Tritan Kalo ka dhënë lajmin e mirë mëngjesin e sotëm se është regjistruar 24 orëshi i parë që në Infektiv që nuk është paraqitur

Më 11 janar, një zhurmë e fortë matrapiku dëgjohej në mes të Bulevardit Dyrrah – arteria kryesore e Durrësit, e cila e merr emrin nga top

Një ditë pasi portali "DurrësLajm" publikoi foto dhe video të situatës së krijuar në qytet për shkak të grumbujve me mbeturina, koshat e

Minatori Elton Debreshi, i cili kandidoi si i pavarur në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, tashmë i është kthyer punës në galeri, pas

Këtë të shtunë, deri në orët e mesditës territori do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare të cilat do të krijojnë mundësi për sh

Ibrahim Didani është kambisti, i cili ra pre e grabitjes sot në mbrëmje nga tre persona në Sarandë.

Autoriteti Portual Durrës shpall konkursin për 2 (dy) vende vakante prane Forcës së Sigurisë Portuale Durrës per pozicionin e punës: