Shkrihet Drejtoria Arsimore Rajonale Durrës

20/05/2019 - 11:01

Shkrihet Drejtoria Arsimore Rajonale Durrës. Me një urdhër të Administratës Publike është kërkuar shkarkimi nga puna për 15 punonjës të DAR Durrës.

"DurrësLajm" ka kontaktuar me punonjës të kësaj drejtorie të cilët thanë se në DAR ka mbërritur një urdhër ku kërkohet largimi dhe dorëzimi i punës nga të gjithë punonjësit. Ata thanë se në organik janë 20 veta por të punësuar realisht janë 14 prej tyre ndërsa urdhri për shkarkim ka ardhur për 15 persona.

Punonjësit e kësaj drejtorie përfshirë edhe drejtoreshën Lindita Muka, të gjithë kanë fituar statusin e punonjësit civil dhe sipas tyre, shkarkimi dhe largimi nga detyra është tërësisht i padrejtë.

"Për më tepër", thanë ata, "ky urdhër ka ardhur nga Administrata Publike, ndërsa ngrenë pyetjen se kush është institucioni që iu kërkon largimin nga puna ndërkohë që është po i njëjti institucion i cili iu ka dhënë statusin e punonjësit civil".

"Është ndryshe nëse do ishte Ministria e Arsimit që do kërkonte shkarkimin tonë nga puna për një apo tjetër arsye. Si mund të shkrihet Drejtoria Arsimore kur këtu vijnë të gjithë qytetarët, nxënësit, studentët të marrin shërbime", thanë ata për "DurrësLajm".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trembëdhjetë ditë pasi bëri betimin në Departamentin Amerikan të Shtetit, mbërrin në Shqipëri Yuri Kim, shefja e re e diplomacisë së Wash

Nga mësues fiskulture në zotërues minierash, drejtues partie e më pas kryetar bashkie.

Banorët e një pallati shumëkatësh të dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit kanë kërkuar pasditen e sotme një ballafaqim me përfaqësuesi

“Të dhënat e  raportit të Indeksit Global të Hendekut Gjinor të Forumit Ekonomik Botëror të vitit 2020, tregojnë që për vitin 2019 Shqipë

Gazetari investigativ, Artan Hoxha u shpreh se që nga momenti kur paralajmëroi videon e kryebashkiakut duke konsumuar kokainë në një ambj

Qeveria do të akordojë një bonus prej 250 000 lekësh përveç pagës për të gjithë ata mjekë, të cilët do të japin shërbimet e tyre në spita

Ministria e Arsimit ka vendosur të zëvendësojë ditët e bëra pushim në shkollat e Tiranës, Durrësit, Vorës, Kurbinit, Shijakut, Krujës, Le

Ka mbërritur sot në Shqipëri ambasadorja e re e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim.

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE ka raguar pas protestës së sotme në Povelcë të Fierit, e mbështetur edhe nga dega

Detaje të reja janë zbardhur për Noel Dishi, 29-vjeç i cili është shpallur në kërkim për vrasjen e Vilson Tafçiut dy ditë më parë.