Shqipëria bojkoton ceremoninë e Nobelit

09/12/2019 - 12:56

Shqipëria do të bojkotojë ceremoninë e ndarjes së çmimit Nobel që do të mbahet më 10 dhjetor në Stokholm.

Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Jashtëm në detyrë,  Gent Cakaj i cili në një postim në Twitter shkruan:

"Kemi udhëzuar ambasadorin e Shqipëisë në Suedi që të bojkotojë ceremoninë. Arsyetimi i mizorive të luftës gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë nuk duhet të shpërblehet."

Shkaku i mospjesëmarrjes së Shqipërisë është dhënia e Çmimit Nobel për Letërsi shkrimtarit austriak Peter Hanke, një mbështetës i ish-presidentit serb, Sllobodan Millosheviç gjatë luftërave në ish-Jugosllavi në vitet 1990.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me Noel Dishin, vrasësin e Vilson Tafçiut. Ky i fundit u vra në Astir më 20 janar.

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra

Gjykata e Sarandës ka caktuar sot masën e sigurisë “Arrest me burg” për 41-vjeçaren Elisabeta Mita, pas akuzës se dhunonte vajzën e saj 1