Spiropali takon durrsakët e prekur nga tërmeti: Do verifikohet çdo banesë, ja prioriteti i qeverisë (VIDEO)

06/12/2019 - 12:58

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është në Durrës ditën e sotme, ku u njoh nga afër me puën që po bën Shtabi i Emergjencës Civile.

Spiropali siguroi qytetarët se grupet e verifikimit në terren do të shkojnë në çdo banesë për të patur një raport të hollësishëm mbi dëmet e shkaktuara dhe dëmshpërblimin për banorët.

"22 grupet e verifikimit që përbëhen nga inxhinierë shqiptarë dhe të huaj kanë bërë 850 verifikime të objekteve, ndërsa puna vijon. Do të verifikojmë edhe banesën më të fundit si në Durrës edhe në Tiranë, sepse duam që të sigurojmë qytetarët, por njëkohësisht të kemi një raport për banesat. I kemi bërë thirrje edhe partnerëve tanë për të na dërguar specialistë. 14 biznese në Durrës i janë përgjigjur thirrjes së Shtabit për të nisur riparimet aty ku mund të bëhen ndërsa paralelisht prokuroria po heton në lidhje me ndërtimet e dëmtuara dhe të ndërhyrjeve të dëmshme", tha zëdhënësja e qeverisë.

Spiropali foli edhe për paketën e ndihmës që miratoi parlamenti një ditë më parë për familjet e viktimave të tërmetit dhe projektin e rindërtimit të banesave.

"Në parlament kaluam paketën e ndërhyrjeve që qeveria ka bërë për familjarët e viktimave, pasi këta janë në gjendje shumë të rëndë. Projekti i rindërtimit nuk lidhet vetëm me emergjencën, por me një projekt të madh. Do vendosim në dispozicion të gjithë burimet e mundshme financiare.", tha ajo.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Floresha Zhidru, ish-bashkëshortja e 71 vjeçarit Lefter Zhidru i cili u ekzekutua pasditen e të enjtes nga RENEA, mund të hetohet nga pro

Një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar pak minuta më parë në vend.

Prefektura e Shkodrës njofton qytetarët se në 5 ditët në vijim do ketë reshje të dendura shiu në në veri dhe veri-lindje të vendit, prand

Në Tiranë mjekët e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” zhvilluan sot një protestë të heshtur, duke kërkuar përmirësimin e kushte

Policia ka dalë me njoftim zyrtar në lidhje me ekzekutimin nga RENEA të 71-vjeçarit, Lefter Zhidru në Elbasan.

Një  pus nafte merr flakë në Mallakastër në afërsi të fshatit Belishovë.

Një tjetër tërmet ka lëkundur vendin tonë pasditen e sotme.

Presidenti Ilir Meta ka mbajtur sot fjalën e rastit në debatin e përgjithshëm të sesionit të 75-të të Organizëtës së Kombeve të Bashkuara

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë viktimë nga koronavirusi në vend.

Mediat greke njoftojnë se vendi fqinj do të goditet nga një ciklon të shtunën, ndërsa meteorologia Adiola Bani tha se kjo nuk e prek Shqi