PSG sulmoi në stadiumin Olimpik “Lluis Companys” në Montjuic, duke mposhtur Barcelonën 4-1 në ndeshjen e kthimit çerekfinale të Champions dhe u kualifikua në gjysmëfinale. 

“Ushtria” e Luis Enrique-s, të cilët e nisën si të dobët ndeshjen në parashikimet, duke pasur parasysh disfatën në ndeshjen e parë në shtëpi 3-2, zbatuan remuntadën e dyfishtë. 

Ashtu si në ndeshjen e parë, ishte Raphinha ai që e theu ngërçin në ndeshje, me një gol nga gjuri në minutën e 12-të pas një inkursioni perfekt nga Yamal.

Më pas kartoni i kuq ndaj Araujos (29′) i la katalanasit  me 10 lojtarë duke komplikuar jetën për Barçën.

PSG përfitoi menjëherë duke gjetur golin e barazimit me Dembélé (40′), më pas në pjesën e dytë u ngritën falë golave ​​të Vitinha (54′) dhe Mbappé që fillimisht me penallti në minutën e 61-të dhe më pas në kundërsulm në minutën e 89-të mbylli përfundimisht fjalimin e kualifikimit. 

Çereku i mallkuar, edhe një herë, për katalanasit që prej pesë vitesh nuk arrijnë të kalojnë në gjysmëfinale. 

PSG mund të festojë në vend të kësaj duke hyrë në katërshen më të mirë në Evropë dhe duke gjetur Borussia Dortmund në rrugën e tyre drejt finales në Londër. 

Borussia fitoi me shifrat 4-2 kundër Atletico Madrid në një ndeshje emocionuese.