Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka reaguar përmes një deklarate për shtyp për rastin e 28-vjeçares e cila u mbajt peng dhe u dhunua nga i dashuri i saj 31-vjeçar Gleard Gusholli.

Berisha thotë se dënon indiferencën e treguar nga autoritetet e rendit dhe faktin që qytetarët sipas tij nuk kanë siguri nga bandat kriminale. Për këto të fundit, kryedemokrati hodhi akuzën e rëndë dukë thënë se janë të lidhura me qeverinë.

“Një vajzë 28-vjeçare, u burgos e marrë peng në shtëpi nga i ashtuquajturi partner. Duke kryer ndaj saj një terror fizik dhe psikologjik tipik për strofullat e mafies me protektoratin e mafies. Jeta në Tiranë bëhet gjithnjë e më e pasigurt. Rendin në dorë e ka krimi dhe mafia. U ndala në këtë rast dramatik, sepse muaj më parë, një vajzë nga Kenia, 19-vjeçare, që punonte në një kazino, u masakrua.

Klithmat e saj ranë në vesh të shurdhër. Vrasësi është i sojit të qeverisë. Vetëm qeveria arrin të heshtë, të shkatërrojë, të rrënojë të gjitha provat për të mbrojtur ministrat e saj kriminelë që fshehin krimin.

Tirana është pra sot, qytet ku dominon ligji i mafias, ku dominon mafia. Mafia e Tiranës, duke pasur parasysh se ka pushtetin, është mafia më e rrezikshme e Europës. Ajo tejkalon Ndraghetën, Sakra Korona Unitën, tejkalon të gjitha grupet mafioze, sepse kreu i saj është qeveria mafioze shqiptare.

Dënoj me forcën më të madhe aktin e shëmtuar ndaj 28-vjeçares, indiferencën e treguar nga organet e rendit dhe në tërësi dorëzimin e sigurisë dhe rendit të qytetarëve në duart e organizatave kriminale nga një qeveri e lidhur kokë e këmbë me to”, deklaroi Berisha.