Muajt ​​e fundit, familja mbretërore britanike ka qenë në faqet e para të të gjitha gazetave ndërkombëtare për çështje të ndryshme që kanë të bëjnë me disa prej anëtarëve të saj; nga sëmundja e mbretit Charles, te ngjitja e mundshme në fronin e Princit William, deri te padyshim lufta e Kate Middleton kundër kancerit.

Dhe megjithëse shenjat pozitive kanë mbërritur nga Buckingham Palace, raportet kanë filluar të qarkullojnë në internet se beteja e Kate Middleton me kancerin po bëhet gjithnjë e më e vështirë.

Sipas Radar Online, Princesha e Uellsit vuan nga lodhja, vjellja dhe efektet e tjera anësore të kimioterapisë parandaluese.

Pavarësisht kësaj, Kate po përpiqet të jetë e fortë dhe e guximshme përballë fëmijëve të saj, pasi nuk dëshiron që George, Charlotte dhe Louis të shqetësohen.

Princesha po bën “përpjekje të mëdha për të fshehur” shqetësimet qw ndjen “sidomos nga fëmijët”. “Për fat të keq, megjithatë, po bëhet gjithnjë e më e vështirë”.

Burimet zbuluan gjithashtu se Kate Middleton po i trajton trajtimet si një “luftëtare”, duke marrë gjithë kohën që i duhet për të pushuar dhe rikuperuar.

Në këtë luftë, megjithatë, Kate nuk është e vetmja. Princi William po bën gjithçka që mundet për babanë dhe gruan e tij, shtoi burimi i Radar Online, duke zbuluar se ai e di se çfarë do të thotë të humbasësh një nënë në një moshë të re pas vdekjes së Princeshës Diana në 1997, pas një aksidenti automobilistik në. Parisi.

“Ai po përpiqet të jetë shkëmbi i saj duke u kujdesur për fëmijët dhe duke vazhduar të kryejë detyrat zyrtare. Ky është një territor i paeksploruar për të dy”.