169 të plagosur nga përplasjet mes palestinezëve dhe policisë izraelite

08/05/2021 - 12:10

Besimtarët palestinezë u përplasën me policinë izraelite të premten vonë në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa, një ndër vendet e shenjta më të rëndësishme për myslimanët dhe hebrenjtë, në një përshkallëzim të dhunës disa javore në Jeruzalem që ka bërë jehonë në të gjithë rajonin.

163 palestinezë dhe gjashtë oficerë policie izraelitë kanë mbetur të lënduar në përleshjet në Jeruzalem.

Sipas BBC, shumica e personave u lënduan në xhaminë, pasi policia goditi drejt besimtarëve plumba gome, teksa këta të fundit po falnin namazin e teravive. Gjysmëhëna e Kuqe ka hapur një spital fushor, për të kuruar të plagosurit Kompleksi i xhamisë Al-Aqsa, në qytetin e vjetër të Jerusalemit, është një nga vendet më të shenjta të islamit, por pranë saj qëndron edhe vendi i shenjtë i judistëve, i njohur si Mali i Tempullit. Policia izraelitë është justifikuar për operacionin, duke thënë se tentoi të vendoste rendin, për shkak të trazirave që ndodhën pas faljes së mbrëmjes së djeshme.

Ndërkohë një zyrtar i Aqsa me anë të një thirrje nëpërmjet altoparlantit i bëri thirrje policisë të ruante qetësinë.

“Policia duhet të ndalojë menjëherë të shtënat me tymuese ndaj adhuruesve dhe këta të fundit të qëndrojnë të qetë”, ka thënë zyrtari.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një sulm me armë ka ndodhur në Austin të Teksasit mëngjesin e së shtunës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose k

Partia nacionaliste në pushtet në Hungari ka paraqitur një ligj për të ndaluar tekstet me përmbajtje që promovojnë homoseksualitetin dhe

Darnella Frazier, një adoleshente nga Minesota, videoja e të cilës shpërfaq vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd nga një zyrtar pol

Rreth 33,000 fëmijë tejet të kequshqyer në rajonin Tigray të Etiopisë janë në rrezik të lartë të vdekjes, ka thënë Agjencia për Fëmijë e

Udhëheqësit demokratë të Senatit kërkuan që ish-Prokurorët e Përgjithshëm Bill Barr dhe Jeff Session, të cilët kanë shërbyer gjatë admini

Më shumë se 90 për qind e rasteve me koronavirus në Britaninë e Madhe janë të variantit, Delta, i identifikuar fillimisht në Indi.

Agjencia Evropiane e Barnave ka aprovuar ditën e sotme një fabrikë të re përpunimi në Francë, ku do të prodhohet vaksina e Modernas për k

Varianti Delta i koronavirusit, apo lloji i virusit SARS-CoV-2 që u përhap nga India, po përbën rrezik për shëndetin e banorëve të Europë

Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të premten që të lehtësojnë kufizimet për udhëtime gjatë verës, ku do të lejohen turistët e vak