“Adidas”, “Nike” dhe “Puma” letër Trumpit: Jo luftë tregtare me Kinën

22/05/2019 - 14:39

Kompanitë e njohura amerikane “Adidas”, “Nike” dhe “Puma” i bëjnë thirrje presidentit Donald Trump t’i japë fund sa më parë luftës tregtare me Kinën, duke e quajtur “katastrofike” vendosjen e tarifave të reja.

Përmes një letre drejtuar presidentit amerikan, prodhuesit e njohur të veshjeve sportive iu bashkuan më shumë se 170 kompanive të tjera, të cilat bëjnë apel që atletet e tyre të përjashtohen nga tarifat e reja në importet e Kinës.

Administrata amerikane ka rritur këtë muaj tarifat ekzistuese ndaj importeve kineze dhe po kërcënon t’i vendosë këto tarifa pothuajse në të gjitha produktet kineze të importuara në Shtetet e Bashkuara. Kjo do të përfshijë taksa shtesë për mallrat e konsumit, si ato elektronike dhe veshjet, duke përfshirë atletet dhe “smartphone”-t.

Kjo masë ka shkaktuar alarm te shitësit dhe prodhuesit, të cilët mbështeten te mallrat nga Kina.

“Tarifa shtesë e propozuar prej 25 për qind ndaj atleteve do të ishte katastrofike për konsumatorët tanë, kompanitë tona dhe ekonominë amerikane në tërësi”, thuhet në letrën e prodhuesve të njohur amerikanë.

Në letër thuhet se industria e këpucëve sportive tashmë paguan 3 miliardë dollarë detyrime dhe se tarifat shtesë do të rrisnin kostot dhe çmimet. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka shkuar në 12 të vdekur dhe 125 të plagosur bilanci i viktimave pas tërmetit me magnitudë 6 ballë që goditi dje Kinën dhe qytetin e Yib

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka lëshuar një mesazh ngushëllimi për ish-presidentin e parë të Egjiptit të zgjedhur në rrugë

Mohamed Morsi, ish-presidenti i Egjiptit, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse