Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Apeli i OKB-së: Armëpushim global gjatë pandemisë

22/05/2020 - 21:06

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, u bëri përsëri thirrje palëve në konflikt, në të gjithë botën, që të zbatojnë një armëpushim, në mënyrë që bota të luftojë pandeminë e koronavirusit.

Në një raport para Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të prezantuar më 21 maj, Guterres njoftoi se në vitin 2019, rreth 20,000 civilë janë vrarë ose plagosur gjatë sulmeve në 10 vende të botës.

Numri më i lartë i viktimave është shënuar në Afganistan. Rreth 10.392 persona javë vrarë gjatë vitit 2019, nga të cilët 42 për qind ishin gra dhe fëmijë.

Sipas tij, miliona refugjatë në botë u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të luftës.

Ai tha se pandemia ishte "testi më i madh me të cilin është përballur bota" që nga themelimi i Kombeve të Bashkuara, 75 vjet më parë.

"OKB-ja ka bërë përpjekje serioze për të mbrojtur civilët, veçanërisht në vendet e prekura nga konflikti, sistemi shëndetësor i të cilave është i dobët", tha Guterres.

Ai paralajmëroi se disa palë të caktuara mund të përfitojnë nga pandemia dhe të intensifikojnë konfliktet, sepse vëmendja e qeverive dhe komunitetit ndërkombëtar është përqendruar në zgjidhjen e krizës shëndetësore./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se varianti B.1.617 i koronavirusit, i identifikuar për herë të parë në Indi vitin e kaluar, është

Një vajze 23-vjeçe në Itali i janë injektuar 6 doza të vaksinës Pfizer-BioNTech si pasojë e gabimit të infermieres, e cila në vend të një

Në 24 orët e fundit, Italia ka regjistruar 5,080 raste të reja nga 130,000 teste të kryera dhe 198 humbje jete.

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe e fejuara e tij, Carrie Symonds udhëtuan drejt ishullit Mustique në Karaibe për të festuar vitin

Greqia është në përgatitjet e fundit për të hapur sezonin turistik.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan nëpërmjet një postimi në Twitter u bëri thirrje vendeve islame dhe të gjithë botës që të kaloj

Për tre ditë me radhë po vijon përplasja me palestinezëve dhe forcave të policisë izraelite.

Të paktën katër persona janë plagosur pas një sulmi me thikë në një supermarket në qytetin Dunedin në Zelandën e Re.

Mjeku nga Siberia, i cili po trajtonte liderin e opozitës ruse Alexei Navalny pasi u sëmurë në Rusi është zhdukur.

Mediat e huaja kanë publikuar videon, ku shfaqet momenti i rënies së raketës kineze në Oqeanin Indian.