Austri, qeveria urdhëron përdorimin e detyrueshëm të maskave mbrojtëse

30/03/2020 - 18:05

Të gjithë austriakët do të duhet të përdorin maska për fytyrën gjatë blerjeve të ushqimeve, njoftoi sot qeveria, duke prezantuar një tjetër masë të ashpër për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Austria është një nga vendet e parë europiane që ndërmori hapa të rreptë kundër Covid-19. Përveç Austrisë, më 18 janar, republika Çeke prezantoi mbajtjen e detyrueshme të maskave për fytyrën.

“Menjëherë sapo supermarketet të furnizohen me masa, çdo blerësi do i dorëzohet një e tillë kur të hyjë në dyqane”, deklaroi kancelari, Sebastian Kurz në një konferencë për shtyp.

Sipas planit të qeverisë, maskat do të bëhen gjithashtu të detyrueshme edhe në situata të tjera, kur individët kanë kontakt më të afërt.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit, Italia ka konfirmuar një rritje të lehtë të infeksioneve të reja, të cilat u rritën nga 300 në 397, megjithatë mbete

Edhe pasi pacientët e prekur janë shëruar nga koronavirusi mushkëritë e tyre nuk janë më të njëjtat.

Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor.

Spanja ka kërkuar nga partnerët e BE që të vendosin rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve dhe për rikthimin e lëvizjes së lirë n

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta.

Kryebashkiakja e Romës, Virginia Raggi ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që hedhin në rrugët pajisjet mbrojtëse të përdorura.

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet për planet për të vendosur një ligj të ri

Një 27-vjeçar është dënuar me 4 muaj burg në Korenë e Jugut, pasi theu rregullat e karantinës.

Në një ceremoni solemne të hënën, me rastin e Ditës së Përkujtimit, Presidenti Donald Trump zhvilloi homazhe për të nderuar amerikanët e

Numri i viktimave nga koronavirusi është rritur në 24 orët e fundit në Itali, ku humbën jetën 92 persona, nga të cilët 34 ishin vetëm në