BE: Shitja e automjeteve të reja në gusht u ul me 18,9 përqind

17/09/2020 - 17:31

Në hijen e luftës kundër pasojave të pandemisë COVID-19 në Bashkimin Evropian (BE) gjatë tetë muajve të fundit shitjet e makinave të reja janë ulur me gati një të tretën krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Shoqata e Prodhuesve Evropianë të Automobilave (ACEA) njoftoi se në muajin gusht të këtij viti në tregun e BE-së janë shitur 769.525 automjete të reja, që është 18,9 përqind më pak krahasuar me shitjet e gushtit të vitit të kaluar.

Rënia më e madhe e shitjeve prej 51,9 përqind u regjistrua në Rumani, e ndjekur nga Estonia me 42,3 përqind, Bullgaria me 34,5, Republika Çeke me 33,6, Hungaria me 30,1, Greqia me 28,6, Gjermania me 20, Franca me 19.8 dhe Spanja me 10,1 përqind.

Në raport po ashtu theksohet se në tetë muajt e parë të vitit 2020 në 27 vendet anëtare të BE-së janë shitur gjithsej 6.123.852 automjete të reja, që është 32 përqind më pak në raport me shitjen në të njëjtin periudhë të vitit të kaluar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe a