Ekspertja e gjuhës së trupit: Ja kush fitoi mes Trump e Putin

16/07/2018 - 22:37

   Presidenti amerikan Donald Trump ka përshëndetur homologun rus Vladimir Putin gjatë samitit të Helsinkit, duke i “bërë me sy” të parit të Kremlinit.

Gjuha e trupit të liderëve nuk ishte edhe aq mirë, vlersojnë ekspertët. Ndërkohë që Trump dhe Putin u ulen në karrige gjatë konferencës për media, i pari i Shtëpisë së Bardhë është parë duke ia bërë me “sy” homologut rus i cili nuk reagoi fare.

Judi James, eksperte e gjuhës së trupit ka deklaruar për Daily Mail, se samiti ku janë takuar lideri amerikan dhe ai rus, tregonte fuqinë që shfaqnin liderët por “jo admirim për njëri-tjetrin”.

“Që të dy – Trump dhe Putin u futën në sallë sikur dëshironin të tregonin forcën e tyre. Nuk kishte admirim mes tyre, e në veçanti tek Putin, i cili përveç se lëvizte sytë për asnjë moment nuk e dhuroi as edhe një buzëqeshje të vogël kur Trump e uroi për organizimin e kampionatit botëror të futbollit”, ka shtuar Judi.

Ajo gjithashtu ka komentuar gjestikulacionet e liderëve lidhur me atë se cili do të duhej të fillonte i pari të fliste. Sipas saj ky moment është dashur të shfrytëzohet për pak humor, por ndodhi e kundërta – vërehej “tension”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën 7 persona kanë vdekur dhe 46 të tjerë u plagosën, pasi një tren i shpejtësisë së lartë u përplas me një tren lokal në kryeqytet

Kryeministrja britanike Theresa May i ka mbijetuar sonte një votim mosbesimi me 200 deputetë konservatorë të partisë që mbështesin udhëhe

Ish-avokati i presidentit Trump, Michael Cohen, u dënua me 3 vjet burg pasi u deklarua fajtor për një numër kriminesh lidhur me punën e t

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë tronditi Teneses në SHBA, gjatë orës 4 të mëngjesit të mërkurën.

Kryeministrja britanike, Theresa May deklaroi se do të sfidonte lidershipin për Partinë e saj Konservatore me gjithçka kishte.

Zyrat qendrore të Facebook në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë evakuuar pas një telefonatë anonime për bombë.

Zv.kryeministri dhe ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini duke folur për situatën pas atentatit në Strasburg të Francës, paralajmë

Franca zgjohet e terrorizuar si pasojë e masakrës në Strasburg, ku mbetën të vrarë 3 persona dhe u plagosën të paktën 12 të tjerë.

Një kartë identiteti e Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të ish-Gjermanisë Lindore, e njohur si Stasi, të cilën e kishte përdore Vladimir

Të paktën një person është vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar pasi dikush hapi zjarr afër një tregu krishtlindjesh në qytetin francez t