Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Eurostat: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në gjithë vendet e BE-së

08/04/2021 - 17:55

Jetëgjatësia në Bashkimin Europian ra vitin e kaluar për shkak të pandemisë Covid-19 duke thyer një prirje rritëse për një dekadë, tregojnë të dhënat zyrtare.

"Rënia më e fortë u regjistrua në Spanjë. Jetëgjatësia ra me 1,6 vjet nga 2019 në 2020”, deklaroi zyra e statistikave të Bashkimit Europian, Eurostat.

Rëniet u pasuan nga Bullgaria, e cila regjistroi një humbje prej 1,5 vjetësh dhe Lituania, Polonia dhe Rumania, për të cilat Eurostat regjistroi një rënie prej 1,4 vjetësh.

Eurostat ia atribuoi humbjet pandemisë Covid-19, e cila ka parë numrin e vdekjeve të rriten në të gjithë bllokun.

“Pas shpërthimit të pandemisë Covid-19 vitin e kaluar, jetëgjatësia ka rënë në shumicën dërrmuese të vendeve anëtare të BE me të dhëna të disponueshme për vitin 2020”, tha Eurostat në një njoftim për shtyp.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën shtatë persona humbën jetën pasi një tërmet me magnitudë 6 goditi brigjet e ishullit kryesor të Indonezisë, Java, të shtunën, n

E gjithë Italia është kthyer në zonë portokalli, me vetëm katër rajone që mbeten ende të kuqe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës.

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të v

Për herë të parë një pacientit të infektuar me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19) iu bë transplanti i indit të mushkërive nga donato

Autoritetet shëndetësore në Itali gjatë 24 orëve te fundit kanë konfirmuar 18,938 raste të reja me koronavirus, duke shënuar rritje kraha

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit e shkaktuar nga gjuri që i shtrëngonte qafënndërsa ishte i shtrirë në trotuar, tha në dëshminë

Kryeministri italian, Mario Draghie ka komentuar incidentin që ndodhi në Pallatin Presidencial të Turqisë, kur presidentja e Komisionit E

Presidentja e Komisionit Europian u përball me një surprizë të pakëndshme gjatë vizitës së saj në Ankara.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Itali janë konfirmuar të infektuar 17.221 persona dhe kanë humbur jetën nga Covid 487 persona.