Finlanda zgjedh kryeministren 34-vjeçare, më e reja në botë

09/12/2019 - 10:21

Ministrja e Transportit në Finlandë Sanna Marin u zgjodh nga partia e saj Socialdemokrate të Dielën për t’u bërë Kryeministrja më e re e vendit ndonjëherë dhe jo vetëm.

Marin 34-vjeçare, partia e së cilës është më e madhja në koalicionin qeverisës, do të jetë kryeministrja më e re në botë kur ajo të marrë detyrën në ditët në vijim.

Rinne paraardhësja e saj dha dorëheqjen të martën pasi një parti në koalicion, Partia Qendër, tha se kishte humbur besimin në të pas trajtimit të të një grevë.

“Kemi shumë punë përpara për të rindërtuar besimin,” u tha Marin gazetarëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë në rritje rastet me koronavirus në Itali, por bien ndjeshëm bilanci i viktimave.

Sahar Fares 27 vjeçe, pjesë e ekipit të ndihmës së shpejtë, ka qenë një nga 158 viktimat që kanë humbur jetën në shpërthimin në portin e

Në të gjitha vendet e Bashkimit Europian, ritmet e përhapjes së COVID-19 po shtohen.

Trumpi shton presionin ndaj pronarëve të aplikacionit kinez TikTok dhe synon shitjen e tij tek kompanitë amerikane.

Tensione të larta në Bejrut ku të paktën 5 mijë njerëz dolën në shesh për të protestur kundër qeverisë.

Njerëzit e përfshirë në botën e krimit po përdorin mënyra të ndryshme për të trafikuar lëndët narkotike. 

Për shkak të rregullave kufizuese të Coronës, çiftet e pamartuar nga vende të ndryshme, pjesërisht ka muaj që nuk shihen.

Pandemia COVID-19 ka izoluar shumë vende të botës për një periudhë, ka kufizuar shumë aktivitete, dhe ka ndryshuar shprehi të shumta të n

Presidenti Donald Trump ndërmori të shtunën hapa për të shtyrë pagimin e taksave për miliona amerikanë dhe për të zgjatur në kohë program

Amerika Latine dhe Karaibet janë bërë rajoni i globit me vdekshmërinë më të lartë nga epidemia e COVID-19, duke kapërcyer Europën, ku po