Gati 300 të vdekur në Itali në 24 orë, mbi 31 mijë të infektuar

31/10/2020 - 18:07

Muaji tetor mbyllet me një bilanc dramatik për Italinë. Pandemia Covid-19 ka një përhapje të pakontrolluar në pjesën më të madhe të territorit italian dhe autoritetet janë në pritje të efekteve që masat e fundit shtrënguese të mund të reduktojnë numrin e viktimave dhe të të infektuarve.

Qyteti i Milanos dhe provincat rreth tij kane numrin më të lartë të infektuarve ndër qendrat e mëdha urbane e zërat mediatikë informojnë se autoritetet lokale po përgatiten të kthejnë këtë territor në një zonë të kuqe me një regjim lockdown të plotë.

Në 24 orët e fundit në provincën e Milanos janë shënuar 3.979 raste pozitive në 2 orë e 1.607 vetëm në qytetin e Milanos. Ndërsa në gjithë territorin italian janë regjistruar 31.758 të infektuar dhe 297 viktima. Në total janë kryer 215.886 tampone.

Numri i personave aktivë pozitivë është 351.386. Numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur 38.618, ndërsa i të infektuarve në 679.430. Në 24 orët e fundit janë shëruar 5.859 pacientë më shumë se një ditë më parë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zyrtarja që shërben si kontakti më i afërt i Presidentit Trump në Departamentin e Drejtësisë nuk do të lejohet të futet në ndërtesë, pasi

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas falënderoi kryetarin e radhës së OSBE-së, Edi Ramën, për kompromisin e arritur me stafin

Facebook-u do të fillojë të heqë pretendimet e sajuara lidhur me vaksinën kundër COVID-19 nga platforma e tij, njoftoi kjo kompani të enj

Britania u bë i pari vend perëndimor që miraton përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit, duke shkaktuar jo pak reagime nga Bashkimi Eu

Më shumë se 1,5 milionë vdekje nga COVID-19 janë regjistruar zyrtarisht në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë, për gati 65 milion

Jo më larg se java e ardhshme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i afrohen shifrës së trishtë prej 3 mijë të vdekurish në ditë si paso

“Premtimi i hedhjes në treg të vaksinave COVID-19  është çelësi i ndryshimit të situatës aktuale", tha të enjten drejtori Evropi

Vazhdon me ritme të frikshme të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën nga virusi i rr

Facebook dhe Twitter kanë shënjuar një video të presidentit Donald Trump, ku ky i fundit fliste përsëri për manipulim të zgjedhjeve, si p