Gjermania me rekord të ri rastesh me koronavirus

24/10/2020 - 14:00

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidemiologjike, përderisa janë shtuar thirrjet për ndryshim të qasjes.

Instituti Robert Koch ka konfirmuar 14,714 raste të reja, që është rekord i ri ditor, edhe pse ky numër është menduar të jetë rritur për shkak të një gabimi teknik më herët gjatë kësaj jave. Numri i vdekjeve ka tejkaluar shifrën prej 10 mijë.

Masa më të rrepta janë vënë në zbatim në nivel lokal, në zonat ku niveli i infeksioneve në rajone të caktuara është rritur mbi pragun prej 50 rastesh në 100 mijë banorë, duke përfshirë këtu edhe kufizimet në tubime publike.

Këto të dhëna u publikuan në kohën kur në Gjermani janë shtuar thirrjet për rikthim në nivel kombëtar të kufizimeve gjithëpërfshirëse, që u vendosën në fillim të pandemisë.

Aktualisht, 16 shtetet federale të Gjermanisë janë të lira që të vendosin vet rregullat e tyre, duke çuar kështu në një grumbull masash të ndryshme në tërë vendin. Kritikët thonë se kjo situatë është konfuze dhe e rrezikon përpjekjen e Gjermanisë për parandalimin e përhapjes së virusit.

Në kryeqytetin Berlin, që aktualisht është epiqendër e COVID-19, masa të reja kufizuese kanë hyrë në fuqi këtë të shtunë. Maskat janë bërë obligative në tregje dhe në 10 rrugë të veçanta që kanë shumë frekuentim, në qendra tregtare dhe në vende ku krijohen rende të pritjes.

Rreth njëmijë policë do të mbikëqyrin zbatimin e këtyre masave strike përgjatë kësaj fundjave.

Ndërkohë, kancelarja gjermane Angela Merkel ka përsëritur thirrjen e saj për gjermanët që të qëndrojnë në shtëpi dhe të reduktojnë në minimum socializmin.

“Ne nuk jemi të pafuqishëm kundër virusit, sjellja jonë e përcakton se sa fuqishëm dhe se sa shpejtë shpërndahet. Urdhri i ditës për të gjithë ne është: reduktoni kontaktet. Takoni sa më pak njerëz“, tha Merkel në adresimin e saj javor përmes videos.

Kancelarja ripostoi videon e saj të para një jave, ku kishte apeluar që njerëzit të përmbahen nga udhëtimet dhe festimet që “nuk janë të nevojshme”. “Ju lutem qëndroni në shtëpi, kurdo që është e mundshme, kudo që është e mundshme“, tha Merkel. /REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jo më larg se java e ardhshme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i afrohen shifrës së trishtë prej 3 mijë të vdekurish në ditë si paso

“Premtimi i hedhjes në treg të vaksinave COVID-19  është çelësi i ndryshimit të situatës aktuale", tha të enjten drejtori Evropi

Vazhdon me ritme të frikshme të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën nga virusi i rr

Facebook dhe Twitter kanë shënjuar një video të presidentit Donald Trump, ku ky i fundit fliste përsëri për manipulim të zgjedhjeve, si p

Ish-presidenti francez, Valery Giscard d’Estaing ka ndërruar jetë sot në moshën 94-vjeçare, pasi ishte prekur nga COVID-19.

Komisioni i Bashkimit Europian ka publikuar udhëzimet për javët e ardhshme, në përpjekje për të shmangur një valë të re infektimesh gjatë

Në 24 orët e fundit, në Itali janë regjistruar 20,709 raste të reja me COVID-19 kundrejt 207,143 tamponëve të kryer.

Italianët do ta kenë të ndaluar të lëvizin mes rajoneve për Krishtlindje dhe Vitin e ri.

Kontrolle të zakonshme kufitare do të nisin së realizuari për të ndalur francezët që të mos shkojnë në shtetin fqinj, Zvicër, në skijim,