Jeruzalemi, Macron kundër Trump dhe Netanyahut

10/12/2017 - 20:37

   Franca nuk e aprovon vendimin e Shteteve të Bashkuara për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit dhe nuk pranon të transferojë ambasadën e saj nga Tel Avivi.

Ky qëndrim është shprehur nga presidenca franceze, e cila në një komunikatë zyrtare thekson nevojën që Jeruzalemi të bëhet kryeqytet i dy shteteve, Izraelit dhe Palestinës.

“Franca është e vendosur t’i përmbahet së drejtës ndërkombëtare dhe të respektojë rezolutat e Këshillit të Sigurisë së OKB-së”, thuhet në komunikatë. Për Parisin zyrtar, Jeruzalemi duhet të kthehet në kryeqytetin e dy shteteve, sipas vendimeve që duhet të merren në negociatat e paqes mes Izraelit dhe Palestinës.

Komunikata është shpërndarë në të njëjtën kohë kur në Elize zhvillohej një takim mes presidentit Emmanuel Macron dhe kryeministrit Izraelit, Benyamin Netanyahu. Në konferencën e përbashkët për shtyp, Macron i ka kërkuar Netanyahut që të pezullojë kolonitë izraelite, në “shenjë besimi” ndaj palestinezëve pas përleshjeve për Jeruzalemin.

“Mendoj se Izraeli mund të fillojë me pezullimin e ndërtimit të kolonive, si një gjest mirëbesimi ndaj palës palestineze”, ka thënë Macron. Të njëjtin qëndrim sa i përket Jeruzalemit, Macron ia përcolli më herët edhe presidentit turk Erdogan, gjatë një bisede telefonike. 

Nga ana e tij, Netanyahu ka deklaruar se përpjekjet për t’i mohuar lidhjen mijëravjeçare popullit hebre me Jeruzalemin janë absurde. Ai ka theksuar se, sa më parë palestinezët të pranojnë këtë realitet aq më shpejt dy palët do të ecin drejt arritjes së paqes.

“Mund të lexoni një libër shumë të mirë për këtë çështje, quhet Bibël. Mund të dëgjoni historinë e komuniteteve izraelite përmes diasporës sonë. Ku mund të jetë tjetër kryeqyteti i Izraelit përveç se në Jeruzalem?”, është shprehur Netanyahu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rrjeti kabllor televiziv, CNN ka paditur administratën e presidentit amerikan, Donald Trump për shkak të heqjes së kredencialeve të gazet

Theresa May ka thirrur një takim të posaçëm të kabinetit të mërkurën për të diskutuar projekt-marrëveshjen për Brexit.

Gjyqi i "lordit të drogës", El Chapo do të fillojë sot në New York nën masa të rrepta sigurie.

Në Francë po zhvillohen ceremonitë e festimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Rreth 80 emigrantë të paligjshëm, të cilët u helmuan gjatë ushqimit të darkës këtë të diel, u dërguan me ambulanca në spital.

Agjencia Amerikane për Aviacion dhe Kërkim (NASA) është duke zhvilluar teste shpërthimi sonik në afërsi të Gjirit të Meksikës, sipas shty

Numri i viktimave të shkaktuara nga zjarret masive shkatërrimtare në Kaliforni shkoi në 23 gjatë së shtunës, teksa punonjësit e kërkim-sh