Kina nis “spastrimet”, arrestohet biznesmeni i fuqishëm

10/08/2020 - 10:53

Një biznesmen i fuqishëm është vënë në pranga nga autoritetet në Hong Kong, pasi akuzohet për marrëveshje të fshehtë me forca të huaja. Rasti i Jimmy Lai është i profilit më të lartë në lidhje me ligjin kontrovers të sigurisë të imponuar nga Kina në qershor.

Lai ka qenë mbrojtës i zërave pro-demokratikë dhe mbështetës i protestave që shpërthyen vitin e kaluar. 71-vjeçari, i cili mban edhe pasaportë britanike, u akuza në shkurt për mbledhje të jashtëligjshme dhe kanosje dhe u lirua me kusht.

Media shtetërore kineze e ka përshkruar manjatin e mediave si një mbështetës trazirash dhe se publikimet e tij kanë shkaktuar urrejtje, kanë shpërndarë thashetheme dhe kanë njollosur autoritetet e  Hong Kongut dhe atdheut për vite me radhë. Dy djemtë e tij, në role ekzekutive në kompani, janë arrestuar gjithashtu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një tjetër takim elektoral presidenti amerikan Donald Trump nuk ka ngurruar të përmendë marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë

Rajoni i shkëputur i Nago-Karabakut në Kaukazin e Jugut tha të dielën se 16 nga ushtarakët e saj ishin vrarë dhe më shumë se 100 janë pla

Qytetarët e Zvicrës kanë votuar të dielën në një referendum kundër propozimit të njërës prej forcave politike në vend, për të kërkuar bll

Presidenti Trump emëroi të shtunën gjykatësen Amy Coney Barrett si anëtare të Gjykatës së Lartë, për të plotësuar vendin e mbetur bosh ng

Armenia ka mobilizuar ushtrinë, pas luftimeve të ashpra me forcat e Azerbajxhanit në rajonin e kontestuar të Nagorno Karabakut.

Ish-kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka rezultuar sërish pozitiv me koronavirus.

Ministri i Jashtëm bjellorus, Uladzimer Makey ka akuzuar vendet Perëndimore për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit të tij, për të n

Rreth 15 000 protestues u mblodhën në Londër për të marshuar kundër masave të qeverisë britanike për ndalimin e përhapjes së koronavirusi

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar nga një rritje masive e numrit të viktimave nga pandemia COVID-19.

Zviceranët do të vendosin të dielën me referendum nëse do të braktisin marrëveshjen e lëvizjes së lirë të njerëzve me Bashkimin Europian.