Koronavirusi, Turqia anulon fluturimet ndërkombëtare dhe ndalon udhëtimet midis qyteteve të mëdha

28/03/2020 - 09:30

Turqia anuloi të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe vendosi të ndalojë udhëtimet midis 30 qyteteve, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe Izmirin, në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

"Ne kemi hyrë në një periudhë të re ku duhet të bëjmë më shumë sakrifica," tha Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një fjalim të veçantë për kombin të premten e 27 marsit. "Ne nuk do të biem në mosveprim dhe panik."

''Udhëtimi midis 30 qyteteve do të jetë i mundur vetëm me leje zyrtare nga qeveritarët lokalë'', tha Erdogan.

Presidenti gjithashtu tha që sektorit privat është urdhëruar të minimizojë stafin e tij në vendet e punës.

"Në të gjitha provincat, do të ngrihet një bord pandemik, për të monitoruar masat paraprake dhe masat paraprake shtesë, të kufizuara në provincën përkatëse, nëse është e nevojshme. Ne mund të dalim nga ky problem më shpejt nëse zbatojmë siç duhet këto masa", tha Erdogan.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një ceremoni solemne të hënën, me rastin e Ditës së Përkujtimit, Presidenti Donald Trump zhvilloi homazhe për të nderuar amerikanët e

Numri i viktimave nga koronavirusi është rritur në 24 orët e fundit në Itali, ku humbën jetën 92 persona, nga të cilët 34 ishin vetëm në

Belgjika nuk do të vendosë më masa të rrepta izolimi edhe në rastin e një vale të dytë të koronavirusit, deklaroi ministri i Brendshëm, P

Një betejë e fortë po luftohet në laboratorët hulumtues të të gjitha vendeve më të përparuara: nga Kina në Shtetet e Bashkuara, Izraeli,

Duke nisur nga korriku, Spanja do të hapë hap dyert për turistët e huaj.

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka hequr gjendjen e jashtëzakonshme të vendit, duke i dhënë fund kufizimeve në rajonet ku vendimi ishte

Gjermania është një ndër vendet e suksesshme në luftën ndaj koronavirusit.

Në stereotipet e armikut të qeverisë amerikane nën Donald Trump bën pjesë si Venezuela, ashtu edhe Irani.

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ka kërkuar falje pasi shkeli orarin e lëvizjes për shkak të pandemisë.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik