Londra akuza Iranit, nuk ka respektuar marrëveshjen

11/09/2019 - 07:59

Ministria britanike e Punëve të Jashtme akuzoi Iranin se nuk ka respektuar fjalën duke dërguar naftë në Siri, si dhe ka thërritur ambasadorin iranian në Britani të Madhe në formë proteste.

“Irani ka dhënë në mënyrë të vazhduar garanci që nuk do të dërgojë naftë tek entitetet që janë objekt i sanksioneve në Siri”, theksoi Ministria në një komunikatë.

“Por tashmë është e qartë që Irani ka shkelur këto garanci dhe se ka dërguar naftë në Siri dhe tek regjimi gjakatar i Asadit”, shton Ministria.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata Supreme në SHBA ka marrë vendim për ekzekutimin e parë me vdekje të një personi në nivel federal pas plot 17 vitesh.

Belgjika nuk ka regjistruar raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri gjatë 24 orëve të fundit, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Në Itali, përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 114 raste të reja me koronavirus, nga të cilat 30 në Lombardi. Prej fillimit të pa

Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe emocional dhe të mos krijojë përshtypjen se është thjesht një grumbull teknokratësh, kër

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje për një fo

Presidenti Donald Trump përsëriti të hënën se ai ka “një marrëdhënie shumë të mirë” me Dr.

Pandemia e koronavirusit “do të përkeqësohet” nëse qeveri të caktuara nuk ndërmarrin hapa vendimtarë për të frenuar përhapjen e sëmundjes

Një ligjvënës në Iran ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare.

Autoritetet shëndetësore italiane bëjnë me dije se në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë 169 persona me Covid-19 dhe 13 kanë ndërr