Lufta kundër koronavirusit, 10 vendet që ia kanë dalë ta mposhtin

26/02/2020 - 10:48

Koronavirusi është kthyer në një kërcënim global dhe në qendër të vëmendjes të të gjithë botës për shkak të përhapjes së tij  të frikshme. Fillimisht u shfaq në Kinë në fund të dhjetorit, por mbas 15 janarit u kthye në një pandemi e cila kapi vendet kryesore të botës dhe jo vetëm.

Por disa vende ia kanë dalë deri më tani që të shërojnë pacientët dhe të eleminojnë koronavirusin sa i përket territoreve dhe popullatave të tyre.

Vietnami mban rekordin pasi ka rekuperuar 16 të infektuar nga 16 që u shfaqën brenda territorit të vendit, i cili kujtojmë se është në kufi me Kinën, vendi i origjinës së koronavirusit. Më pas vijnë Filipinet ku koronavirusi shkaktoi një viktimë por autoritetet shëndetësore arritën të rekuperojnë 2. India, vendi i dytë më i populluar i botës pas Kinës shfaqi vetëm 3 raste dhe të 3-ja u shëruan. Rusia gjithashtu rekuperoi 2 pacientë kinezë me koronavirus, por vendi mori masë drastike ku vendosi që të dëbojë çdo të huaj me koronavirus që ndodhej në territorin e saj.

Egjipti, Belgjika, Kamboxhia, Finlanda, Nepali dhe Sri Lanka janë disa nga vendet ku ka pasur vetëm nga një rast me koronavirus por që u shëruan.

Franca gjithashtu ishte në këtë listë deri mbrëmjen e djeshme kur u shfaqën dy raste të reja me koronavirus, një që po rikthehej nga Kina dhe një nga Italia.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia ka ndërtuar një spital në Milano në 10 ditë dhe ka kushtuar 21 milionë euro.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, paralajmëroi se vendet që nxitojnë të heqin k

Italia vazhdon të jetë e gjunjëzuar nga numri i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë e nga personat e infektuar.

Nënkomisari i eskortës së kryeministrit italian Giuseppe Conte, Giorgio Guastamacchia ka ndërruar jetë në një spital në Romë për shkak të

Shifrat nga Spanja vijojnë të jenë të frikshme përsa i përket numrit të jetëve të humbura nga koronavirusi.

Koronavirusi ka qenë shumë më vdekjeprurës në Nju Orlins, sesa në pjesën tjetër të Shteteve të Bashkuara, me një përqindje viktimash në r

Duket se koronavirusi ka krijuar vatrën e re në Europë.

Provinca më e madhe në Kanada ka bërë parashikimet e saj “të tmerrshme” mbi ndikimin e koronavirusit. Ontario, e cila ka një popullsi pre

“Demokracia vazhdon të funksionojë, madje edhe me mjete të reja.” Me këto fjalë, Presidenti i Parlamentit Europian David Sassoli

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem