Mbi 210 të vdekur nga bombardimet në rrethinat e Damaskut

Postuar: 20/02/2018 - 22:33

   Në Guta të Sirisë vazhdojnë bombardimet e trupave pro-regjimit, të cilat vetëm këtë të martë u kanë marrë jetën mbi 60 personave, duke e çuar në 210 bilancin e viktimave të aksionit që prej ditës së diele.

Trupat pro-qeveritare kanë vijuar sulmet në Guta, një zonë periferike në rrethinat e Damaskut, duke vrarë vetëm këtë të martë 66 persona. Masakra ka shkaktuar indinjatë ndërkombëtare, nisur nga fakti se që prej së dielës sulmet ajrore dhe me raketa u kanë marrë jetën mbi 210 vetëve, kryesisht të rinj dhe fëmijë.

Lajmin e ka konfirmuar Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, ndërkohë që nga ushtria siriane nuk ka pasur asnjë reagim, përveç deklaratës së mëhershme se në shënjestër janë vënë vetëm rebelët. Aktet e fundit të dhunës në zonën periferike të kryeqytetit sirian janë pjesë e një operacioni masiv të regjimit të presidentit Bashar al Assad, i fokusuar në disa zona të vendit për t’i dhënë fund rebelimit 7-vjeçar ndaj tij.

Panos Moumtzis, koordinatori i OKB-së për çështjet humanitare në Siri, dënoi bombardimin e 5 spitaleve dhe paralajmëroi se sulmet e qëllimshme ndaj godinave mjekësore mund të përbëjnë krime lufte. Ndërsa qeveria franceze e cilësoi aksionin një shkelje serioze të ligjit ndërkombëtar për të drejtat e njeriut.

Në Bruksel, lideri i opozitës siriane Nasr al Hariri i tha përfaqësuesve të vendeve të BE-së se intensifikimi i sulmeve përbënte një krim lufte dhe kërkoi ushtrimin e një presioni më të madh ndaj Assad. Ndërkohë, në Gjenevë, agjencia e OKB-së për fëmijët shprehu indinjatën e saj për vrasjen e të miturve, duke deklaruar se ngjarja e ka lënë pa fjalë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një modele ruse pretendon se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka tentuar ta helmojë me bar miu.

   Një video e Presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, që drekon në një restorant klasi në Turqi, ka shkaktuar jo pak zemërim në Venez

   Presidenti amerikan, Donald Trump ka akuzuar të martën Kinën për tentim të ndikimit në zgjedhjet për Kongres, që mbahen në muajin nënt

Gjykata Supreme e Afrikës së Jugut ka legalizuar përdorimin e kanabisit nga të rriturit në vende private.

Një avion ushtarak rus me 14 persona në bord është zhdukur nga radarët pasi ka fluturuar në Siri. “Kemi humbur kontaktin me ekuipazhin e

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan pranoi një avion luksoz prej 400 milionë dollarësh nga emiri i Katarit javën e shkuar, duke shkaktuar

   Pasojat që shkaktoi tajfuni Mangut në Filipine, ishin 65 persona qe humbën jetën e qindra të tjerë qe u plagosën si pasojë e stuhisë s

   Britania duhet të presë "kosto të konsiderueshme" mbi ekonominë e saj nëse largohet nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, paralajmëroi

Një polic belg është sulmuar nga një burrë në parkun Maximilien këtë mëngjes në veri të kryeqytetit belg.

Më shumë se 100 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet masive në Nigeri, për shkak të dy lumenjve të mëdhenj që thyen barrierat.