Mbi 50 mijë raste ditore, Franca bëhet vendi i pestë më i prekur nga COVID

25/10/2020 - 21:02

Vala e dytë e përhapjes së koronavirusit vijon të regjistrojë shifra rekord në vendet evropiane.

Franca regjistroi 52,010 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Kjo shifër është një rekord i ri pas atij të ditës së shtunë me 45,422 raste.

Ministria e Shëndetësisë gjithashtu tha se 116 njerëz kishin vdekur nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve të konfirmuara në 34,761.

Rastet e reja e çuan totalin në 1,138,507, duke e vendosur Francën tani përpara Argjentinës dhe Spanjës, për t’u bërë vendi me numrin e pestë më të lartë të rasteve në botë, pas SHBA-së, Indisë, Brazilit dhe Rusisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, paraqiti të martën emërimet për anëtarët e parë të kabinetit të tij, që përfshijnë ish-zëvendë

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, duke detyruar shumë shtete që të rikthejnë masat kufizuese.

"Kemi frenuar qarkullimin e virusit”. Janë fjalë të Presidentit të Francës, Emmanuel Macron në nisje të një mesazhi që mbajti LI

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rud

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira

Vijon të vijnë shifra tepër negative nga Italia për sa i përket pandemisë së koronavirusit.

Kryetari i parë dhe vetëm me ngjyrë në bashkinë e New York, David Dinkins, ka ndërruar jetë sot në moshën 93 vjeç.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen njoftoi sot një kontratë me kompaninë amerikan “Moderna” për furnizimin deri në 1

Policia franceze shkatërroi me dhunë një kamp të improvizuar të emigrantëve duke u përplasur me ta dhe aktivistët që i mbështesnin.

Ish-Sekretari Smerikan i Shtetit, John Kerry, do të përfshihet sërish në administratën e lartë të presidencës së Joe Biden.